A legforróbb témákra is kitér a brüsszeli MCV-jelentés
A romániai belpolitika legforróbb témájának számító közkegyelemi tervezetre és a büntetőjog módosítására is kitér az Európai Bizottság által szerdán közzétett, az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (francia rövidítése MCV) keretében készített jelentése.
A brüsszeli döntéshozók arra figyelmeztetnek, hogy „a korrupcióellenes harcot gyengítő jogi módosítások maguk után vonhatják az elért eredmények újraértékelését”.
A Bizottság felrója a román hatóságoknak a bírák és az igazságszolgáltatási rendszer elleni lejárató sajtókampányokat, amely „komoly fenyegetést jelent a korrupcióellenes harcra”. Itt elolvasható a teljes MCV-jelentés.
Johannisnak tetszik a jelentés
Klaus Johannis államfő szerdán üdvözölte azt a tényt, hogy az Európai Bizottság legfrissebb értékelésében előrelépésről számol be a romániai igazságszolgáltatási rendszer megerősítése és a korrupció elleni harc tekintetében. Az államfő ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a jelentés készítői szerint aggodalomra adhat okot a kormány által közvitára bocsátott két rendelettervezet, amelyek hatással lehetnek a korrupció visszaszorítását szabályozó törvényi keretre.
„A jelentés megerősíti, hogy a 2015-ben beiktatott kormány nagy mértékben hozzájárult az MCV keretében megszabott célkitűzések teljesítéséhez, és meghatározó szerepe volt abban, hogy az országra nézve kedvező jelentés szülessen” – olvasható az elnöki hivatal közleményében, amely szerint most először helyezi kilátásba a jelentés az MCV megszüntetését. „12 ajánlást fogalmazott meg az Európai Bizottság, amelyek teljesítése esetén lezárulhat az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus” – fogalmaz aaz elnöki hivatal.
Az államfő ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a jelentés szerint aggodalomra adhat okot a kormány által közvitára bocsátott két rendelettervezet, amelyek hatással lehetnek a korrupció visszaszorítását célzó törvényi keretre. „A MCV megszüntetése nagyban függ attól is, hogy sikerül-e elkerülni egy esetleges negatív fejlődést, amely megkérdőjelezné az eddig elért haladást. Románia kormányának és a jelenlegi parlamenti többségnek meg kell értenie, hogy kizárólag az igazságszolgáltatási reform támogatásával és a korrupció elleni küzdelemmel erősíthető meg a jogállam és érhető el az MCV megszüntetése" - fogalmaz a közlemény.
Tíz éve készülnek a jelentések
Brüsszel tíz éve, Románia és Bulgária EU-csatlakozása óta kíséri figyelemmel a két ország igazságszolgáltatásának működését az úgynevezett ellenőrzési és együttműködési mechanizmus keretében. Bukarest már évek óta sürgeti, hogy kapjon határidőt Brüsszeltől az ellenőrzési mechanizmus lezárására. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tavaly februárban úgy nyilatkozott, hogy a lehető leghamarabb, még a jelenlegi uniós bizottság megbízatásának lejárta előtt létrejöhetnek ezek a feltételek.
Ismert, hogy a román igazságszolgáltatás működésének hiányosságai és a korrupció elterjedtsége miatt 2012-ben Franciaország és Németország megakadályozta Románia schengeni csatlakozását, később hasonló okok miatt Hollandia emelt vétót Románia schengeni tagsága ellen.
- Európai Bizottság: megfigyelés alatt marad a román igazságszolgáltatás
Belföld - Iordache: Brüsszelnek be kell fejeznie az igazságszolgáltatás figyelését
Belföld - MCV-jelentések: biztató ígéreteket kapott a kormányfő Brüsszelben
Külföld - Bukarest tudni szeretné, mikor veszi le a szemét Brüsszel a román igazságügyről
Belföld - A korrupcióellenes harc túlkapásairól beszélt Sógor az EP-ben
Külföld - Johannis új korszakot akar a román demokráciában
Belföld
- 35687 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35689 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35689 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35690 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35692 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35692 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni