Orbánnal példálózva hívja az EP-be Schulz Cameront
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke nagyon örülne, ha David Cameron brit kormányfő az Európai Parlamentben fejtené ki javaslatait az Európai Unió jövőjével kapcsolatosan.
A német szociáldemokrata politikus véleményét pénteken egy holland újságíró kérdezte arról, hogy David Cameron brit kormányfő e heti, London és az unió jövőjét felvázolni hivatott beszédében nem említette az Európai Parlamentet, mint eszközt arra, hogy áthidalja az uniós intézmények és a választók közötti távolságot, a demokratikus deficitet, hanem ezt a szerepet a tagállamok parlamentjeinek szánta. Az EP-elnöke erre úgy válaszolt: a nemzeti parlamentek a tagállami kormányokat ellenőrzik, viszont minden uniós politika az EP ellenőrzése alá tartozik. Ha az európai politika valahol reflektorfénybe kell hogy kerüljön, mert mindannyiunkat érint, annak az Európai Parlamentben a helye - hangoztatta Martin Schulz.
"Orbán Viktor, aki amúgy az Európai Unió egyik legvitatottabb politikusa, meghívást kapott tőlem az Európai Parlamentbe, hogy elmagyarázza, mit tesz Magyarország miniszterelnökeként, és ő elfogadta a meghívást, ami nagy érdeklődést és vitát váltott ki Európáról. Örülni fogok, ha David Cameront is üdvözölhetem, hogy nyilvánosan ismertesse javaslatait és elképzeléseit" - jelentette ki Martin Schulz az Európai Parlamentben tartott sajtótájékoztatón, mintegy meghívást adva a brit miniszterelnöknek az EP-be.
Schulz szerint Cameron szerdai beszédének lényege nem az Európai Unió reformja volt, hanem a következő brit általános választás.
"Nagyon óvatosnak kell lennie, hogy ne nyissa ki Pandora szelencéjét, hogy ellenőrzése alatt tudja tartani a most szabadjára engedett érzelmeket" - fogalmazott Schulz, aki azt is elmondta: ő sem elégedett azzal, amilyen most Európa, mert egyre nagyobb a társadalmi feszültség és a demokráciadeficit sem csökken. Ezzel kapcsolatban a szociáldemokrata politikus az átlátható, nyilvános döntéshozatal mellett foglalt állást, és számon kérte mind az Európai Tanácson, mind az Európai Bizottságon, hogy döntéseik zárt ajtók mögött, sokszor a nyilvánosság teljes kizárásával születnek. Eközben azt hangoztatta, hogy ami az Európai Parlamentben történik, az minden nyilvános. - Itt még az is nyilvános, ami zárt ajtók mögött történik - mondta Schulz, aki szerint egyetlen más ország sem kapott olyan bánásmódot, mint Nagy-Britannia, így nem érti, miért utasítják el a britek az EU-t.
Martin Schulz úgy vélekedett, hogy az Európai Unió igenis reformra szorul; átláthatóbban, demokratikusabban, hatékonyabban és méltányosabban kellene működnie. A politikus ugyanakkor annak a véleményének is hangot adott, hogy szerinte a tagállamok külön-külön nem lennének képesek megbirkózni a XXI. század kihívásaival, erre csak 27-en együtt, "500 millió ember támogatásával" képesek.
Sajtótájékoztatóján a német EP-elnök az Európai Unió többéves pénzügyi keretéről szóló tárgyalások állásáról is beszélt. Úgy vélte, "kemény tárgyalások" folynak a tagországok között, de nem lát esélyt a megállapodásra, mert túl távoliak az álláspontok. Ráadásul arra is rámutatott, hogy sokan mintha elfelejtenék, hogy a dologba az EP-nek is van beleszólása, sőt vétójoggal bír a kérdésben.
"A parlament nem fog hozzájárulni olyan pénzügyi terv elfogadásához, amely nem teljesíti teljes mértékben a parlament elvárásait" - mondta Schulz. Emlékeztetett: az idei büdzsét is úgy fogadták el, hogy tudva lévő, abban 12 milliárd euróval kevesebb pénz szerepel, mint amennyire valójában szükség lesz - és azt csak azzal a feltétellel írta alá, hogy a tagállamok és az Európai Bizottság előteremtik a hiányzó pénzt. A 2014 és 2020 közötti pénzügyi keretköltségvetésről ismét kijelentette: minél messzebb kerül a megállapodás a bizottság javaslatától, annál kisebb az esélye, hogy a parlament elfogadja azt.
- 35421 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35424 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35424 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35425 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35426 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35427 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni