Volt FBI-igazgatót neveztek ki az orosz befolyásolás vizsgálatára
Az amerikai igazságügyi minisztérium bejelentette szerdán, hogy Robert Mueller volt FBI-igazgató személyében különleges ügyészt nevezett ki „az orosz kormánynak a 2016-os elnökválasztás befolyásolására irányuló erőfeszítései és más kapcsolódó ügyek” vizsgálatára.
Rod Rosenstein, az igazságügyi tárca miniszterhelyettese közleményében azt írta, úgy döntött, hogy a köz érdekét szolgálja, ha jogkörével élve különleges ügyészt nevez ki, aki magára vállalhatja a felelősséget a vizsgálatért.
„Döntésem nem jelenti annak megállapítását, hogy bűncselekmények történtek volna, vagy hogy bármilyen bűnvádi eljárás indulna” - hangsúlyozta Rosenstein.
Donald Trump elnök republikánus kormánya a kinevezéssel az ellenzéki demokrata politikusok azon - az elmúlt napokban egyre erősödő - követelésének engedett, hogy az igazságügyi minisztériumtól független személy kezébe adják ezt a politikailag rendkívül érzékeny vizsgálatot - írta az AP amerikai hírügynökség.
A lépésre egy nappal azután került sor, hogy kiderült, James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nemrég elbocsátott igazgatója egy feljegyzésében azt írta, Trump elnök arra kérte őt, hogy állítsa le a volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Flynn orosz kapcsolatainak ügyében zajló vizsgálatot.
A demokrata követeléseknek a kongresszus republikánus vezetői sokáig ellenálltak, és semmi sem utalt arra, hogy Trump elnök vagy az adminisztráció vezető munkatársai egy ilyen lépésre készülnek.
Közben azonban egyre több republikánus politikus tette magáévá azt az álláspontot, hogy mélyebbre kell ásni a tavalyi amerikai elnökválasztás befolyásolását célzó állítólagos orosz erőfeszítések ügyében.
Robert Mueller volt FBI-igazgató kinevezését a független vizsgálat vezetésére általában kedvezően értékelték Washingtonban. Demokrata politikusok kifogásolták, hogy nem túl gyorsan született meg ez a döntés, és óvatosan nyilatkoztak, azt hangoztatva, hogy meg kell várni, Mueller milyen eredménnyel jár.
Donald Trump elnök Mueller kinevezésének nyilvánosságra hozatala előtt 25 perccel értesült a döntésről - írta szerdán a Bloomberg. Az amerikai hírügynökség forrásai szerint Rod Rosenstein, az igazságügyi tárca miniszterhelyettese előbb aláírta a vonatkozó dokumentumokat, és csak ez után értesítette a Fehér Ház jogtanácsosát, Donald McGahnt, aki aztán tájékoztatta az elnököt.
A The New York Times című napilap úgy értesült, hogy Trump visszafogottan reagált a hírre. Hozzátette ugyanakkor, hogy az ügyben „vissza akar vágni”.
A kinevezéssel kialakult helyzetet mindenesetre megvitatta fő tanácsadóival. A megbeszélést követően hozták nyilvánosságra a Fehér Háznak a kinevezéssel kapcsolatos közleményét.
Jason Chaffetz, a képviselőház befolyásos vizsgáló bizottságának republikánus elnöke ugyanakkor nagyszerű választásnak nevezte a volt FBI-igazgató Muellert. „Támadhatatlan múltú” jelöltként jellemezte, meggyőződését fejezve ki, hogy személye széles körben elfogadásra talál.
John Cornyn, a szenátus egyik magas rangú republikánus tagja úgy fogalmazott, hogy a különleges ügyész kinevezése enyhíthet a törvényhozásban jelenleg uralkodó éles megosztottságon, és megkönnyítheti, hogy a szenátusban támogatásra találjon Donald Trump jelöltje az FBI új vezetőjének személyére.
Cornyn kijelentette, hogy Joe Lieberman volt szenátor, az FBI megürült igazgatói posztjának betöltésére jelenleg legesélyesebbnek tartott jelölt személye széles körű támogatásra találhat a felsőházban.
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34956 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34956 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34959 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni