Newsweek: hamis híreket juttattak el az oroszok a demokrata szavazókhoz
A Newsweek című hetilap összeállítást közölt arról, hogy az oroszok állítólag célzottan a demokrata párti szavazókhoz juttattak el hamis híreket. A Times oknyomozó újságírói pedig arra jutottak, hogy Donald Trump kampánycsapatával kapcsolatban álló két szervezet lehetett az oroszok segítségére.
Az adatokkal és idézetekkel bőségesen ellátott összeállításban a többnyire a demokratákkal rokonszenvező hetilap utal arra, hogy a washingtoni kongresszus vizsgálatai most arra összpontosítanak: honnan tudhatták az oroszok, hogy dezinformációs kampányukkal mely választói rétegeket és konkrétan mely választókat kell megcélozniuk.
A Newsweek egyúttal utal arra, hogy a Time magazin szintén oknyomozó riportban foglalkozott a kérdéssel, s a Time munkatársa a nyomozás részleteit ismerő – meg nem nevezett – forrásokra hivatkozva megállapította: Donald Trump kampánycsapatával kapcsolatban álló két szervezet lehetett az oroszok segítségére. A Cambridge Analytica adatbázis-kezelő cégről és a Breitbart News című jobboldali hírportálról van szó.
A Newsweek szerint a Cambridge Analytica szolgáltatásait a Trump-kampánycsapat vette igénybe, annak érdekében, hogy segítsen a közösségi médiából információkat gyűjteni az egyes választók preferenciáiról, illetve a közösségi médiumok használatával célzott üzeneteket juttasson el a választókhoz. Az egyikhez például azt, hogy miért menjen el szavazni, a másikhoz pedig éppen az ellenkezőjét: miért ne vegyen részt a választási folyamatban.
A Newsweek beszámol Mark Warner demokrata párti szenátor, a szenátus hírszerzési bizottsága alelnökének egyik rádióinterjújáról. Ebben a virginiai politikus azt fejtegette, hogy bizonyos államokban, így például Wisconsinban és Michiganben a számítógépes program segítségével beazonosított demokrata párti szavazókat hamis hírekkel bátortalanították el a voksolástól. Olyan üzeneteket, híreket küldtek nekik, amelyek szerint „Hillary Clinton beteg”, vagy „Hillary Clinton pénzt lop a külügyminisztériumtól”. Warner leszögezte: „az orosz hírszerzés kitalálhatja, hogyan kell manipulálni és használni a webalkalmazásokat, az igazi kérdés azonban az, hogy honnan tudják, mely államokat és mely szavazókat kell megcélozni”.
A szenátor kérdésre válaszolva nem erősítette meg, hogy Jared Kushnernek, Donald Trump vejének köze van az ezzel kapcsolatos információk továbbításához, de hangsúlyozta: „majd kibogozzuk. Erről még sok minden kiderül majd”.
A Newsweek összeállítása felidézi Jared Kushnernak a közvetlenül a választási győzelem után a Forbes című gazdasági lapnak adott interjúját. Ebben Kushner részletesen beszélt arról, hogyan segítette Trumpot győzelemhez az adatbányászat és a mikrotargeting-alapú stratégia.
A hetilap hangsúlyozza: az oroszok esetleges beavatkozását vizsgálóknak most arra kell választ találniuk, hogyan tudták az oroszok beazonosítani az amerikai választókat, majd célzott információkkal bombázni őket, s egyáltalán, hogyan juthattak erre vonatkozó információkhoz. Az egyébként többnyire a demokratákkal rokonszenvező és a választási kampányban nyíltan Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt mellett kiálló Newsweek ugyan nem válaszolja meg ezt a kérdést, de összeállításának címével sugallja álláspontját: „Az oroszok Kushner segítségével célozták meg a demokrata párti választókat?”.
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34235 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni