Angela Merkel „elkötelezett transzatlantista”
Angela Merkel kancellár „tapasztalt és elkötelezett transzatlantista” – jelentette ki a német kormány szóvivője hétfőn Berlinben a kancellár egy előző napi beszédével kapcsolatban, amelyben a német sajtó szerint azt fejezte ki, hogy nem lehet a Donald Trump vezette Egyesült Államokra támaszkodni.
Steffen Seibert kormányszóvivő tájékoztatóján a német sajtó értékeléseire vonatkozó kérdésre kiemelte, hogy a kancellár szavai nem igényelnek külön magyarázatot, abban pedig nincsen változás, hogy a német-amerikai kapcsolatok a német kül- és biztonságpolitika „erős oszlopát” alkotják, és Berlin továbbra is a Washingtonhoz fűződő kapcsolatok erősítésére törekszik. Éppen a kapcsolatok fontossága miatt kell „a nézeteltérésekről is világosan beszélni” – tette hozzá a szóvivő.
Angela Merkel vasárnapi beszédében a világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport előző nap véget ért csúcstalálkozójára utalva hangsúlyozta: az utóbbi napokban megtapasztalta, hogy egyre inkább véget ér az a korszak, amelyben Németország és az Európai Unió teljes mértékben támaszkodhatott partnereire. Ezért „nekünk, európaiaknak tényleg saját kezünkbe kell vennünk sorsunkat”, és ugyan meg kell őrizni a barátságot az Egyesült Államokkal és az EU-ból távozni készülő Nagy-Britanniával, és jó szomszédságra kell törekedni Oroszországgal és más államokkal, „de tudnunk kell, hogy nekünk kell megharcolnunk a saját jövőnkért” – mondta Angela Merkel.
Steffen Seibert rámutatott: Angela Merkel nem először hangsúlyozta, hogy Európának saját kezébe kell vennie sorsát, erről beszélt például februárban Vallettában, a máltai fővárosban az európai uniós csúcstalálkozó után, és rendre azt emelte ki, hogy az EU tagországainak a gazdasági versenyképesség fokozásától a biztonság- és védelempolitikáig egy sor területen tovább kell erősíteniük együttműködésüket. A szóvivő a G7-csúcsról elmondta, hogy megmutatkoztak az Egyesült Államok és a csoport többi tagja közötti nézeteltérések az éghajlatváltozás megfékezésének ügyében, a kereskedelempolitikában pedig ugyan közeledtek az álláspontok és sikerült egy "ésszerű" elemeket tartalmazó zárónyilatkozatot összeállítani, de ezen a területen sem szűntek meg a véleménykülönbségek.
Több német lap szerint a Donald Trump vezette Egyesült Államok és a G7 csoport többi tagja közötti feszültségeket felszínre hozó olaszországi csúcstalálkozó után Angela Merkel új szövetségeseket keres, azért is, hogy sikerre vigye a világ legfejlettebb ipari államai mellett a legnagyobb feltörekvő országokat is összefogó G20 csoport soros német elnökségének munkáját, amely a július elejére tervezett hamburgi csúcstalálkozóval ér véget. Ezt szolgálja a hétfőn Berlinben kezdődő kétnapos német-indiai kormánykonzultáció és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök szerdán kezdődő kétnapos berlini látogatása, amelynek második napján német-kínai kormánykonzultációt tartanak.
Ezzel kapcsolatban Steffen Seibert elmondta, hogy nem lehet félretenni a G7 csoportot, és csak a G20 csoportra összepontosítani. Németország így nemcsak a hetek körében, hanem a húszak soros elnökeként is "nagyon intenzíven hangsúlyozza a határokon átívelő kereskedelem és a nyitott piacok előnyeit", és ösztönzi a vitát arról, hogy miként lehet "méltányos és befogadó" módon formálni a nemzetközi kereskedelem rendszerét.
A német kommentárok szerint az Angela Merkeltől megszokott nyelvezetből kiindulva komoly változást jelez a München melletti Truderingben elmondott vasárnapi beszéd. Az EU működéséről szóló szerződés esetleges módosításáról május közepén tett kijelentés után újabb utalás arra, hogy a kancellár szerint meg kell erősíteni az EU-t, mert nem támaszkodhat többé az Egyesült Államokra.
A legtöbb német párt üdvözölte Angela Merkel állásfoglalását. A "válasz Donald Trumpra az európai országok együttműködésének megerősítése valamennyi szinten" - írta a Twitteren Martin Schulz, a Merkel vezette CDU/CSU jobbközép pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) elnöke, kancellárjelöltje. Erélyesebb fellépést sürgettek az új amerikai elnökkel szemben a szövetségi parlament ellenzéki pártjai is, a Zöldek és az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke).
Ugyanakkor többen a transzatlanti kapcsolatok elmélyítése mellett álltak ki, elsősorban Thomas de Maiziere belügyminiszter és Hans-Georg Maassen, a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) vezetője. Mindketten hangsúlyozták, hogy Németország biztonságának megóvásához nélkülözhetetlen az együttműködés az amerikai partnerekkel.
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34955 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34955 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34958 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni