Ragaszkodik a horvát kormány Vukovár cirill betűs nevéhez
A balközép zágrábi kormány megerősítette, hogy bevezetik a cirill betűs feliratokat Vukováron, míg a Franjo Tudjman alapította, 2011 decembere óta ellenzékben levő, jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) a tervvel szemben foglalt állást.
Arsen Bauk közigazgatási miniszter a helyi sajtónak nyilatkozva azt mondta, hogy a vukovári cirill feliratok bevezetésének kérdése "nem horvátok és szerbek, hanem horvátok és horvátok, illetve a mostani és a 2009-es Horvát Demokratikus Közösség" közötti problémáról szól. Az ellenzék megnyilvánulásaira reagáló tárcavezető ezzel arra utalt, hogy korábban a HDZ megszavazta azokat a jogszabályokat, amelyek alkalmazásának most a halasztását kéri.
Tomislav Karamarko, a legnagyobb ellenzéki párt, a HDZ elnöke sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy pártja a tüntetőket támogatja, és a törvény bevezetésének elhalasztását kéri. A HDZ nem ellenzi a nemzeti kisebbségek jogairól szóló törvény alkalmazását, de moratóriumot kér a cirill betűs feliratok bevezetésére Vukováron - összegezte Tomislav Karamarko álláspontját a Vecernji list napilap szerdai kiadásában.
Az ellenzéki politikus a törvény 8. cikkelyére hivatkozva kifejtette, hogy a kisebbségek jogainak érvényesítése a szolidaritás, a tolerancia, a párbeszéd erősítéséhez kell, hogy vezessen. Szerinte ezzel szemben a cirill betűs feliratok kérdése Vukováron éppen ellentétes irányú reakciókat váltott ki, ezért a törvény alkalmazását el kell halasztani. A horvát közszolgálati televízió (HTV) kedd esti tudósítása szerint a pártelnök a törvénymódosítás lehetőségét sem zárta ki.
A híradásban Ruza Tomasic, a starcevici horvát jogpárt (HSP AS) elnöke is a moratórium mellett kardoskodott. A szélsőjobboldali képviselő a cirill betűs írásmód "erőszakos bevezetése" ellen tiltakozó petícióra hivatkozva, amelyet több mint négyezer vukovári írt alá, hivatalosan is kérelmezte a kormánytól az intézkedés alkalmazásának elhalasztását.
E közben keddi ülésén Vukovár képviselőtestülete megszavazta, hogy módosítja a város statútumát. A döntést a jobboldali ellenzéki képviselők nem támogatták, mert szerintük ez lehetővé teszi a kétnyelvűség "kiskapukon át való bevezetését" Vukováron. A kétnyelvűség alkalmazásakor ugyanis a törvény megenged kivételeket, amelyeket a helyi képviselőtestületnek az alapszabályzatban kell meghatározni. Azt egyelőre nem tudni, hogy a vukovári városi tanács tagjai ezt a lehetőséget hogyan alkalmazzák majd.
Ugyanakkor a múlt szombati tüntetést szervezők bejelentették, hogy szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetését kockáztatva is leszerelik majd a Vukováron elhelyezendő cirill betűs táblákat.
A 2011-es, decemberben közzétett népszámlálási adatok szerint Vukováron a szerb lakosok arányí meghaladja az egyharmadot. A horvát alkotmány ez esetben kétnyelvűséget ír elő, ezért a horvát kormány bejelentette, 2013-ban kihelyezik a kétnyelvű feliratokat a hivatalokra, közintézményekre, közterekre.
'Az 1991-95 közötti horvát honvédő háború veteránjai felhívására' a cirill betűs táblák bevezetése ellen szombaton mintegy húszezren tüntettek a kelet-horvátországi városban, amely a horvát függetlenségért folytatott harc, a milosevici Jugoszláv Néphadsereggel és a szerb szabadcsapatokkal szembeni fegyveres ellenállás jelképe Horvátországban.
- 35421 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35423 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35424 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35425 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35426 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35426 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni