Franciaország befogadja a Líbiából kimenekített első menekülteket
Franciaország fogadja be az első olyan menekülteket, akiket az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) menekített ki Líbiából Nigerbe - jelentette be hétfőn Pascal Brice, a francia menekült- és hontalanügyi hivatal (OFPRA) vezetője, aki a közelmúltban tért haza Niamey-ből.
Az ENSZ-nek köszönhetően a líbiai kaotikus helyzetből sürgősséggel kimenekített emberek november 11-én érkeztek a nigeri fővárosba, ahonnan legkésőbb januárban érkezhetnek meg Franciaországba - erősítette meg a francia belügyminisztérium. Az OFPRA vezetője szerint egy 25 fős csoportról van szó, amelynek tagjai eritreai, etiópiai és szudáni állampolgárok, köztük 15 nő és négy gyerek.
A védelemre szoruló emberek listáját az UNHCR állította össze, és ezekből választotta ki a francia hivatal azokat, akik a biztonsági evakuálást követően nagyon gyorsan menekültstátust kaphatnak Franciaországban, ahol először olyan közösségi szállásokra kerülnek, ahol megkapják az alapokat a franciaországi beilleszkedéshez. A néhány hónapig tartó integrációs programot követően kerülhetnek majd át olyan szálláshelyekre, ahol önállóan élhetnek.
"Mindenekelőtt meg kell menteni a valóságos poklot, kínzásokat, erőszakot és gyerekrablásokat átélt embereket" - mondta az OFPRA vezetője. A francia hivatal munkatársai által a múlt hét második felében Niamey-ben meghallgatott menekültek súlyos erőszakon mentek keresztül, szinte valamennyit nőt megerőszakolták Líbiában. Franciaországban nagy visszhangot váltott ki a CNN hírtelevízió egyik riportja, amely szerint menekülteket rabszolgának árvereznek Líbiában.
Az afrikai áthelyezési program az elmúlt években a szíriaiakat érintően Törökországban, Libanonban vagy Jordániában megindított programok alapján szerveződik, s az a célja, hogy a menedékkérők szinte azonnal megkapják a menekültstátust Franciaországba érkezésüket követően, miután az eljárást már az afrikai helyszínen megindítják az illetékesek.
Az OFPRA munkatársai októberben Csádban indították el a programot, s a két országból 2019 végig folyamatosan helyeznek át menekülteket Franciaországba. A csádi és nigériai táborokból történő átvételre az afrikai és európai országok párizsi csúcstalálkozóján augusztus 28-án tett ígéretet Emmanuel Macron francia elnök. Franciaország mintegy háromezer menekültet vállalt átvenni két év alatt Nigerből és Csádból. A kétéves program összesen tízezer ember érint, a többiek Libanonból és Jordániából érkezhetnek.
390 ezer potenciális menekült
Az ENSZ adatai szerint Líbiában mintegy 390 ezer menekült várakozik arra, hogy illegális úton Európába juthasson, közülük 7 és 9 ezer közé tehető azok száma, akiket megfosztottak a szabadságuktól. Az első 25 embert zárt gyűjtőtáborokból hozták el az ENSZ munkatársai, akik az ilyen helyek 90 százalékát látogatják.
"A látogatások alkalmával segítséget, egészségügyi ellátását ajánlunk, kiválasztjuk a legkiszolgáltatottabbakat, akiknek járhat menekültstátus, és megkérjük a líbiai hatóságokat, hogy egyesével engedjék őket szabadon" - mondta a Le Monde című napilapnak Roberto Mignone, az UNHCR Tripoliban dolgozó képviselője. Tavaly 1600, idén eddig 950 embert mentett ki az ENSZ Líbiából, és azt reméli, hogy idén legalább még 2 ezer embert el tudnak szállítani Csádban és Nigerbe.
Az OFPRA szerint az a cél, hogy más országok is csatlakozzanak a francia kezdeményezéshez. A niamey-i misszióban megfigyelőként részt vesz Németország, Spanyolország és Olaszország, de eddig egyik uniós ország sem tett hasonló felajánlást.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni