Orosz beavatkozás: megtörtént Washingtonban a vádemelés, Moszkva tiltakozik


-A A+

Tiltakozott hétfőn Moszkva, amiért vádat emeltek 13 orosz állampolgár és három orosz jogi személy ellen a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba való állítólagos orosz beavatkozás miatt az ügyben összehívott nagyesküdtszék,

Robert Mueller különleges ügyész hivatalának megállapítása szerint a vádlottak megsértették az amerikai törvényeket és beavatkoztak a választásokba és az amerikai politika folyamataiba. A vádpontok között összeesküvés, csalás, banki csalás és személyazonossági adatok eltulajdonítása szerepel. A nagyesküdtszék dokumentumai szerint a vádlottak már 2014-ben megkezdték a 2016-os elnökválasztási folyamatot megzavarni próbáló tevékenységüket. A vádemelés tényét az igazságügyi minisztérium helyettes vezetője sajtótájékoztatón jelentette be.

Rod Rosenstein miniszterhelyettes elmondta: a vádlottak közül néhányan - létező amerikai állampolgároktól ellopott hamis személyazonossági adatokkal, társadalombiztosítási kártyákkal és bankszámlákkal - amerikai állampolgároknak adták ki magukat, s így hoztak létre internetes platformokon oldalakat és e-mail-fiókokat, amelyeken főleg a bevándorlásról, a Fekete Életek Számítanak nevű afroamerikai mozgalomról és vallási kérdésekről tettek közzé bejegyzéseket és álhíreket.

Amerikai számítógépes hálózatokat használtak, hogy elrejtsék valódi identitásukat, s amerikai politikai aktivistáknak mondva magukat tettek közzé hamis híreket és bejegyzéseket. Ekként vették fel a kapcsolatot Donald Trump kampányával kapcsolatban álló gyanútlan emberekkel is.

Rosenstein kifejtette azt is: internetes bejegyzéseikben a vádlottak az akkor még elnökjelölt Trumpot dicsérték és demokrata párti vetélytársát, Hillary Clintont becsmérelték, és "stratégiai céljuk az volt, hogy viszálykodást szítsanak az amerikai politikai életben, beleértve a választási kampány időszakát is". A vádlottak ugyanakkor közzétettek Donald Trumpot és más republikánus politikusokat, köztük Marco Rubio floridai és Ted Cruz texasi republikánus szenátorokat lekicsinylő bejegyzéseket is.

A vádlottak - amerikai politikai aktivistaként - politikai nagygyűlések szervezésében is részt vettek, reklámokat és reklámidőt is vásároltak. Ketten közülük elutaztak több szövetségi államba, így például Nevadába, Kaliforniába, Új-Mexikóba Coloradóba, Illinois-ba, Michiganbe, Louisianába, Texasba és New York államba is, hogy információkat gyűjtsenek.

Egy meg nem nevezett, amerikai székhelyű csoporttól azt a tanácsot kapták, hogy tevékenységükkel elsősorban az ingadozó választói kedvről ismert államokat, Coloradót, Virginiát és Floridát vegyék célba. A választások után pedig Trumpot éltető nagygyűléseket szerveztek országszerte. Rod Rosenstein leszögezte: a vádlottak egyik fő célja az amerikai demokráciába vetett hit csorbítása volt, de ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a választási eredményt az oroszok nem tudták befolyásolni. A miniszterhelyettes közölte: a vádemelés előtt nem vették fel a kapcsolatot Moszkvával, hogy tájékoztassák a várható vádemelésről.

Oroszország tiltakozik

A Kreml megalapozatlannak és igazságtalannak tartja Robert Mueller jelentését - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn Moszkvában. "Továbbra is kitartunk amellett, hogy az efféle bizonyítékokat megalapozatlannak tartjuk, egyáltalán nem tartjuk őket kimerítőnek, nem tartjuk őket igazságosnak, és nem tudunk velük egyetérteni" - mondta a szóvivő. "Oroszország nem avatkozott be más országok belügyeibe, nincs olyan szokása, hogy beavatkozzon, és most sem tesz ilyet" - hangsúlyozta Peszkov.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is hiányolta az állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatos bizonyítékokat az amerikai fél részéről. Lavrov az algériai hivatali partnerével, Abdel-Kader Messzahellel folytatott hétfői tárgyalásai után megtartott közös moszkvai sajtóértekezleten beszélt erről.

Az orosz diplomácia vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a beavatkozással megvádolt személyeknek csak a nevét közölték az Egyesült Államokban, azt azonban nem, hogy mikor és milyen formában avatkoztak be. Hangsúlyozta, hogy Moszkva továbbra is kész megvitatni a kiberbiztonsággal kapcsolatos minden aggályt. Emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a kérdés megvitatását felajánlotta amerikai kollégájának, Donald Trumpnak kettejük tavalyi hamburgi megbeszélésén, ám a kérdés a legfelső szintű pozitív reagálás ellenére azóta sem került napirendre.

Címlapi illusztrációnk forrása: The Times








EZT OLVASTA MÁR?

X