A griff, a dámvad és a varjú: dokumentumfilm-sorozat három polihisztorról
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében mutatják be március 26-án 18 órától A griff, a dámvad és a varjú című dokumentumfilm-sorozatot. A különleges főcím három polihisztorra utal: Gróf Bánffy Miklós, Kós Károly és Báró Kemény János életére.
2013-ban mindhármuk évfordulóját ünnepeljük, hiszen Bánffy Miklós 140, Kós Károly 130, Kemény János 110 éve született.
A három részes sorozat három nagyformátumú polihisztort mutat be, olyan embereket, akik gondolkodásmódjukban saját korukat messze meghaladták, modern, kiemelkedően tehetséges alkotók voltak. Művészek, politikusok, de mindenekelőtt alkotó, széles látókörű, művelt emberek. Sorsukat összeköti, életútjukat döntő módon befolyásolja, hogy mindhárman Erdélyben születtek, erdélyi magyarként határozták meg magukat, munkásságukkal az általános magyar kultúrát és szűkebb hazájukat, Erdélyt szolgálták. Különböző, de egyaránt kiemelkedő személyiségek, akiknek életútja több ponton, több helyszínen is találkozik.
A sorozat alkotóinak az a szándéka, hogy ezek a történelmünket, történeteinket formáló megnyerő és érdekes embereket közel hozzák hozzánk, bemutatásuk a mai befogadók számára elfogadható hangon, ritmusban, stílusban és képekben történjen.
A sorozat előkészítésével kapcsolatos kutatási munkák hónapokat vettek igénybe, az alkotók felkutatták a ma még élő rokonokat, szomszédokat és más szemtanúkat, akik még emlékeznek, akik ismerték hőseinket, találkoztak velük. Összegyűjtötték a fellelhető tárgyi rekvizitumokat, képeket, filmfelvételeket, töredékeket, bejárták a helyszíneket, megszólították a régi köveket, a fákat, amelyek még ma is ugyanazon a helyen állnak.... A sorozatban számtalan archív fotó, eddig nem publikált képek sokasága találja meg a helyét.
A sorozatban mindenki és minden hitelesen beszél, rokonok, barátok, épületek, tárgyak. Hőseit, az őket körülvevő asszonyokat a szellemi örökösök, ma élő művészek keltik életre, szólaltatják meg. A nézőt az adott kort jól ismerő szakértők, történészek segítik abban, hogy a részekből összeálljon az Egész.
A kamera elkíséri a nézőt Sepsiszentgyörgyre, Bonchidára, Marosvécsre, Marosvásárhelyre, Kolozsvárra, Kalotaszegre, Bánffyhunyadra, Nádasdladányba és Budapestre is.
A sorozat célközönsége minden magyar nyelven gondolkodó és beszélő ember. Az alkotók őszintén reménykednek abban is, hogy olyan formanyelvet sikerült találniuk, amellyel a fiatalokat is a képernyők előtt tudják tartani.
Az MTVA pályázatára készült sorozat kedden, március 26-án a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban, szerdán, 27-én pedig Kolozsváron, az Állami Magyar Színház stúdiótermében 18 órától tekinthető meg, az alkotók - Oláh Kata filmrendező, Csukás Sándor operatőr és Szebeni Zsuzsa szakértő, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkatársa - részvételével.
- 34959 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34961 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34961 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34962 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34964 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34964 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni