Etettek, kísértek, zenéltek, kosaraztak a színészek
Kreativitásukról, sokoldalúságukról, nyitottságukról tettek bizonyságot a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagjai a színházi világnapon.
Az ünnep a kincses városban már a hivatalos, március 27-ei dátumot megelőző napon elkezdődött, amikor két színész – Kató Emőke és Váta Loránd - Náday Egon séffel főztek, majd Buzási András, Györgyjakab Enikő, Szűcs Ervin és Viola Gábor közel harminc vendégnek szolgálta fel az ételkülönlegességeket a VIA étteremben.
A menü: palócleves birkahússal és friss kaporral, mellé rozébor, majd tatár beefsteak Serrano sonkával és Cabernet Sauvignon & Merlot 2009-es bor.
A következő fogás: sertés bélszín tejfeles rakott burgonyával és lecsóval, mellé a Lacerta Pincészet 2012-es kiadású Szürkebarátja.
Két színésznő, Kató Emőke és Györgyjakab Enikő készül felszolgálni a desszertet: rizskelyhet, azaz tejberizst mangólekvárral, mandulakrémmel és lime redukcióval. Mellé Valdobbiadene Prosecco Rosé Brut volt a toroköblítő.
A Színházi Világnapon általában minden teátrum megnyitja kapuit, egész napos programmal kedveskedik nézőinek. A kolozsvári magyar színház különösen kitett magáért: a társulat tagjai gyerekeket szórakoztattak, játszottak, vagy felnőtt kíváncsiskodókat vezettek végig az intézmény minden zegén-zugán, a festődétől a balett-próbatermen át a zenekari árokig.
Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező gyönyörű, színes maskarákat varázsolt minden kis látogatóra selyempapírból.
„Nagyon sok gyereket az érdekelt, hogy mennyi idő alatt építették fel ezt az egészet" – mesélték a színészek. „A legtöbben ilyenkor szembesülnek vele, hogy hányfajta műhelyben és milyen sok ember dolgozik a háttérben egy produkción."
A színház emeleti előcsarnokában ezelatt régi, nagysikerű produkciók felvételeit lehetett nézni. Nemcsak a közönségnek, hanem még a színészeknek is óriási élmény volt újra látni olyan előadásokat, mint Vlad Mugur Cseresznyéskertje vagy a Tompa Gábor-rendezte Buszmegálló.
Délután a Stúdióban premierként tekinthette meg a közönség A Griff, a Dámvad és a Varjú című dokumentumfilm-sorozatot az erdélyi kultúra három markáns személyiségéről: Bánffy Miklósról, Kemény Jánosról és Kós Károlyról.
„Fontosnak tartom, hogy, bár tragikus sorsot mért ezekre az emberekre a történelem, egyik film sem sugall fatalizmust, kétségbeesést" – mondta Visky, arra utalva, hogy a három főszereplő a legigazságtalanabb kisemmizés után is tudott alkotni és bizakodva nézett a jövőbe.
Magyarországon nagyon keveset tudnak ezekről az emberekről, akik pedig meghatározták, alakították az erdélyi kultúrát, letették a transzilvanizmus alapköveit – mondta a rendező, Oláh Kata, akinek nem titkolt szándéka, hogy a fiatalok számára is érdekessé tegye dokumentumfilm-hőseit. „Szeretnénk bevinni ezeket a filmeket a magyarországi gimnáziumokba" – mondta a rendezőnő – „ezért 26 percesek ezek a filmek, ezért a pörgős zene, ezért a klipszerű vágás." A filmsorozatot a közeljövőben a magyar közszolgálati televízióban is bemutatják.
A vetítéssel egyidőben a társulat csapata ádáz harcot vívott a sajtósok csapatával a Babes sportparkban. A kosárlabda-mérkőzésen végül a színészek csapat 9 ponttal alulmaradt.
Az estét az új nevet (Loose Neckties Society) viselő színész-zenekar koncertje zárta, amelyen felolvasták Dario Fo üdvözlő sorait is mindazoknak, akik művelik, látogatják, szeretik, szolgálják a színházat.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni