Piszkos Fred a kapitány, Okos kertész, Színvilág, Lélekpillangó, Sárkánytojás, Krysis – néhány magyar fejlesztésű társasjáték, amelyet a Bolyai-klubban mutattak be kedd este a Magyar Kultúra Napjára szervezett rendezvények egyikén.
Soós Zoltán, a Maros megyei múzeum igazgatója, Orbán János, a Marosvásárhelyi Kulturális Központ munkatársa és Spielmann Mihály történész ismertette kedd este a Bolyai-klubban a Táguló horizont című, művészettörténeti tanulmányokat tartalmazó kötetet.
Eddig két ismert sajtós jelentette be, hogy visszaadja a Hivatásos Televíziós Újságírók Egyesületétől (APTR) kapott szakmai elismeréseit.
Három magyarországi, de Kolozsváron tanuló fiatal képzőművész alkotásaiból nyílt kiállítás a Korunk Galériában a Magyar Kultúra Napja tiszteletére. Bíró Boglárka és Zsin Bence a Pécsi Tudományegyetem művészeti karáról érkezett cserediákként a kincses városba, Libor Zsófia a Szegedi Tudományegyetemen végezte az angol-rajz szakot, majd Kolozsvárt választotta a mesterképzés helyszínéül.
Kézdi Imola színész, Vida Gábor író és Veres Szabolcs képzőművész vehette át kedden Kolozsváron a Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjat. Az elismerést tavaly alapította az RMDSZ azzal a céllal, hogy olyan személyeknek vagy szervezeteknek adja át, akik kultúránk megőrzéséhez, gyarapításához járultak hozzá.
Szabadesés címmel készül Pálfi György új, egészestés játékfilmje, amelynek forgatása az év első napjaiban kezdődött és január 28-ig tart. „A Final Cut - Hölgyeim és Uraim, a Nem vagyok a barátod, a Taxidermia és a Hukkle rendezője egy vérbeli függetlenfilmet forgat" - közölte a produkció hétfőn az MTI-vel.
Január 25-én, szombaton este 7 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermének előcsarnokában Fülöp Péter Fénycsipkék című fotókiállításának megnyitójára kerül sor. A kiállítás apropója Máté Angi Mamó című regényének színpadi adaptációja, a Csipke. Az előadásban ugyanis Fülöp Péter közel száz fotója látható; ezekből néhány megtekinthető a tárlat képei között is.
Kisebbeket vártak, ám nagyobb diákok érkeztek arra a kézműves foglalkozásra, amelynek Marosvásárhelyen a Bolyai-klub adott otthont, és amelyet a Teleki Téka munkatársa, Márton Krisztina restaurátor szervezett a Magyar Kultúra Napja alkalmából.
A Szigligeti Színház iskolaprogramjának keretében létrejött Liliomfi remix című produkcióval kapcsolatban tartottak sajtótájékoztatót hétfőn a színház vezetői, illetve a programban részt vevő színművészek. A január 22-én, szerdán, a magyar kultúra napján sorra kerülő előadás létrehozásában 68 középiskolás diák és egyetemista vett részt a nyolc színész irányításával.
A Magyar Kultúra Napja tiszteletére szervezett rendezvénysorozat első esemény volt a Robert Capa életút-kiállítás megnyitója, illetve a világhírű fotóriporter életéről készült dokumentumfilm levetítése a Bolyai-klubban.
Magyarország képviselője az első, Romániáé pedig a második elődöntőben lép színpadra az Eurovíziós Dalfesztiválon Koppenhágában.
Határon átívelő ünnepség-sorozattal adóznak Nagyváradon és Berettyóújfaluban a Himnusz emléknapjának, amelyet a Magyar Kultúra Napja névvel illetnek január 22-én immár az egész Kárpát-medencében.
Négy zsúfolt napba fér bele az a rengeteg és sokszínű rendezvény, amit mind a marosvásárhelyi szervezetek és intézmények összefogásával hoztak tető alá a Magyar Kultúra Napja (január 22) tiszteletére. A műsorfolyam Robert Capa-emlékkiállítástól kezdve felolvasásokon, játékbemutatókon át a könyvkiadásról szóló vitáig szinte mindent felölel, ami a kulturális élet aktuális kérdéseivel kapcsolatos. Íme a teljes program:
Kölcsey Himnuszának elszavalásával, Bartók és Kodály zenéjével indult a VIII. Magyar Kultúra Hetének rendezvénysorozata vasárnap este Szatmárnémetiben. A város legnagyobb magyar középiskolája, a Kölcsey Főgimnázium díszterme ezúttal is zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel, főleg a három magyar líceum diákjaival. De voltak magyarországi vendégek is, mint Kudlik Júlia műsorvezető, a Magyar Televízió Örökös Tagja és Szvorák Katalin Kossuth-díjas előadóművész, népdalénekes.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház január 22-én, szerdán Spiró György Prah című drámájával ünnepli a Magyar Kultúra Napját.
Rányomja-e a bélyegét egy költőre, ha politikus, és fordítva, hogyan viszonyulnak a kritikusok a politikus-költőhöz avagy költő-politikushoz, kezelhető-e a Trianon-szindróma, mit is jelent az, hogy haza? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ pénteken Nagyváradon, ahol a Csatolmány – költészet politika nélkül.
Gyermekkorunk háromdimenziós mesekönyveinek karton-palotáira emlékeztetett a díszlet péntek este a Kolozsvári Román Operában, ahol a Szentpétervári Jégbalett Társulat adta elő Csajkovszkij művét, a Csipkerózsikát. A világon egyedülálló társulat egymás után kétszer töltötte meg az ötszáz féróhelyes nézőteret, a borsos jegyárak ellenére.
Egészségügyi okok miatt nem vállalja a jövőben a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatását Bessenyei István színész. Bessenyei Istvántól a társulat irányítását fia, Bessenyei Gedő István veszi át, aki korábban PR-vezetőként, művészeti tanácsosként és dramaturgként tevékenykedett a szatmárnémeti színházban, és aki jelenleg a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem doktorandusza.