Erdélyi Oscar: átadták az EMKE 2019-es elismeréseit
Szombaton, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) éves közgyűlésén adták át az erdélyi kulturális élet gazdagításához, az értékek továbbadásához hozzájárulóknak szóló, „erdélyi Oscarnak” is nevezett elismeréseket.
A kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet dísztermében a 14 kategória díjazottjai Venczel Árpád szobrászművész Parasztmadonna című alkotásának másolatát, valamint egy díszoklevelet vehettek át. Az eseményt a Guttmann Mihály pedagóguskórus fellépése nyitotta.A gróf Bánffy Miklós-díjat Laczkó Vass Róbert színművész, előadóművész vehette át szerteágazó kultúrafenntartó, közösségformáló és -megtartó fáradhatatlan tevékenységéért.
A Bányai János-díj kitüntetettje Jakab Albert Zsolt néprajzkutató, a kolozsvári emlékezetkultúra kutatása és az erdélyi magyar néprajztudomány szervezése terén végzett munkásságáért.
A Janovics Jenő-díjat a Kolozsvári Televízió magyar adásának szerkesztősége kapta a hagyományápolás, az identitástudat, valamint a magyar nyelv és kultúra megőrzésének terén nyújtott hathatós tevékenységéért.
A Kallós Zoltán-díjat Szabó Ferenc tanítónak adományozta az EMKE a temesvári gyermek- és ifjúsági néptáncmozgalom több mint két évtizedes lelkes szervezése, közművelődési munkásságga elismeréseképpen.
A Kovács György-díjat Bandi András Zsolt színművész kapta a bánsági szórványban betöltött közéleti munkásságáért, valamint a temesvári és erdélyi színpadokon eljátszott jelentős szerepekért.
Kötő József-díjjal tüntették ki Takács Csabát, a Communitas Alapítvány kuratóriumi elnökét a romániai magyar civil szféra, kiemelten a szórvány több mint húsz éves támogatásáért.
Gróf Kun Kocsárd-díjjal ismerték el Balla Ferencnek, a Kallós Zoltán Alapítvány igazgatójának közel három évtizedes szerteágazó közművelődési tevékenységét, többek között a szórványkollégium, néprajzi múzeum és népművészeti központ működtetét.
Ifj. Mezei János vállalkozó kapta a gróf Mikó Imre-díjat a kolozsvári és környékbeli magyar egyházak, oktatási intézmények illetve kulturális egyesületek jószívű és alázatos támogatásáért.
A Monoki István-díjat Lokodi Anna nyugalmazott megyei könyvtárosnak ítélték a háromszéki közkönyvtárak szakmai irányításáért, elkötelezett közösségépítő és szervező munkájáért, a könyvtárosi hivatástudat ösztönzéséért.
A Nagy István-díj kitüntetettje Köllő Ferenc karvezető, az erdélyi magyar fúvószenekarok terén kifejtett több évtizedes, kiemelkedő művészi és kiváló, önzetlen oktatói tevékenysége elismeréseként.
A Poór Lili-díjat Szabó Enikő színművész kapta példaként felmutatható értékeket képviselő alkotó tevékenysége elismeréseképpen.
Spectator-díjjal ismerte el az EMKE Graur János temesvári újságírót, főszerkesztőt a magyar sajtó és közösség megmaradása érdekében a szórványban végzett kitartó munkájáért.
Bordy Margit képzőművészt a legnemesebb erdélyi pasztellhagyományokat a legkorszerűbb művészi törekvésekkel ötvöző, magyar közösségünket szolgáló, kimagasló teljesítménye elismeréseképpen Szolnay Sándor-díjjal tüntette ki az EMKE.
Az EMKE 2019-es életműdíját pedig Boldizsár Zeyk Imre helytörténész, közművelődés-szervező kapta kiváló intézményalapító, közösségformáló, szervező és gyűjtő munkája elismeréseképpen.
- 34075 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34077 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34077 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34079 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34080 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34080 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni