Öntől is kérdezte már román ismerőse, hogy miféle nép az a székely? És hogy ki az a rigójancsi? És hogy ugye a magyarok igazából hunok? Nos, a népünk és kultúránk iránt érdeklődő románajkúaknak készült az a hiánypótló kötet, amelyet szerdán mutattak be Kolozsváron, a magyar Főkonzulátuson: a Magyar-román kulturális szótár (Dicționar cultural maghiar-român).
December 6-án, pénteken 19 órától a nagyváradi Árkádia Bábszínház stúdiótermében kerül sor az Edith Piaf et Agnes című produkció bemutatójára Gajai Ágnes színművész előadásában. Az Edith Piaf művészetének, életének mozzanatait felvillantó előadásban közreműködik Csepei Róbert és Márkus Zoltán.
Színpadra állították László Miklós 1936-ban írt Illatszertár című vígjátékát a Beverly Hills-i Előadó-művészetek Wallis Annenberg Központjában. Az 1938-ban Amerikába költöző magyar szerző darabja, amely három hollywoodi filmet és egy Brodaway-musicalt ihletett meg, eredeti formájában kerül az amerikai közönség elé.
December 5-én, csütörtökön 11, illetve 13 órától a Háromszék Táncegyüttes Csipkerózsika című zenés, táncos mesejátékát tekinthetik meg az érdeklődők a Szigligeti Színházban.
November 28-án, csütörtökön 19 órától kerül sor ismét A fiú című előadásra az Árkádia Bábszínház stúdiótermében. A Fiú szerepében ezúttal Varga Balázs látható.
Történelmi „tápos-román” (azaz magyarországi magyar versus erdélyi magyar) slampartit hirdet december 5-én a Slam Poetry Erdély: a magyarországi és az erdélyi slam művelői kilenc párban mérik össze erejüket. A Midi klubban (Berăriei/Sörgyár u., 6.) szervezett slampárbajon a táposnak csúfolt anyaországi illetve a románnak csúfolt erdélyi sztereotípiáit készülnek slambe átgyúrni, majd könyörtelenül kivégezni.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház vendége volt a jelenkori magyar irodalom egyik legismertebb személyisége, Esterházy Péter. A Kossuth-díjas író „Én vagyok a Te” című drámáját a kolozsvári magyar társulat mutatta be felolvasószínházi formában, majd Visky András beszélgetett a szerzővel a színház stúdiótermében.
Miért más Románia? címmel jelent meg magyarul Lucian Boia történész könnyen emészthető nagyesszéje az ország elmúlt kétezer évéről, amelyet kedden délután Kolozsváron mutatott be Horváth István szociológus és Rostás-Péter István, a könyv fordítója. A történész művének román kiadásából negyvenezer példány kelt.
Parádés szereposztással kerül a Kolozsvári Állami Magyar Színház deszkáira Roger Vitrac „Viktor, avagy a gyermekuralom” című drámája, amelyet hasonlóan európai színvonalú alkotógárda visz színre: Silviu Purcărete rendező, Dragoș Buhagiar díszlet- és jelmeztervező és Vasile Șirli zeneszerző.
Kézdivásárhelyen vendégszerepel december 1-én, vasárnap 19 órától Bogdán Zsolt, Csutak Réka, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és Kovács Éva a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat színművészei. A Dsida Jenő estet a Városi Színház szervezésében tekinthetik meg a céhes város lakói.
Szász János A nagy füzet című filmje kapta a legjobb film, a legjobb színésznő és a legjobb színész díját, míg a közönségdíjat a Deák Krisztina által rendezett Aglaja nyerte a 13. Los Angeles-i Magyar Filmfesztiválon.
December 2-án, hétfőn este 7 órától a Csíki Játékszín nagytermében vendégszerepel Georg Büchner: Leonce és Léna című előadásával a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata.
Ady Endrére, a magyar irodalom meghatározó alakjára emlékezett vasárnap a margittai magyar közösség. Az ünnepséget a margittai RMDSZ, a város önkormányzata, a helyi történelmi egyházak és civil szervezetek, valamint a Horváth János Elméleti Líceum közösen szervezte meg, immár tizenkilencedik alkalommal.
A Váróterem Projekt négy erdélyi városban turnézik 2013. november 26-29. között. A „Bánk bán jelen van” turné alkalmával a társulat középiskolákban játssza „Bánk bán? Jelen!” című osztálytermi előadását, amelyet 2012. április 25-én mutatott be Kolozsváron az Apáczai Csere János Elméleti Líceumban. A turné állomásai: Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Négyfalu, Brassó.
A Transylvania Trust Alapítvány november 27-én „Az európai kulturális örökség a szociális kohézió és az aktív állampolgárság elősegítéséért” című programja keretében örökség-napot szervez a Szamosújvári 1-es és 2-es számú Iskola diákjai részére a bonchidai Bánffy-kastélyban. A program célja a kisdiákok kulturális oktatása az épített örökség segítségével.
Díjkiosztóval zárult a hetedik Nemzetközi Diákfilmfesztivál szombaton. A négy nap legjobb filmjeit és a workshopokon készült legjobb alkotásokat díjazták.
Székelyföldi turnéjuk első állomásán, Csíkszeredában koncertezett a hét végén Sárik Péter és Luiza Zan. Magyarország egyik legjobb dzsessz-zongoristája és Románia legismertebb dzsessz-énekesnője eddig kétszer zenélt együtt, Bukarestben és Budapesten, ám akkor zenekarral.
November 25-e Katalin napja, ehhez a dátumhoz rengeteg népszokás, varázslás, időjóslás kötődik. A magyar kultúrában az egyik legismertebb névünnep, valószínűleg az éves naptárban elfoglalt helye miatt is: ekkor valami (az őszi munkák, a bálok, mulatságok időszaka) véget ér, és elkezdődik a karácsonyra való készülődés.
Gyermekrajz-pályázatot hirdetett a Kolozsvári Rádió. Minden olyan - ceruzával, olajkrétával, filctollal készült - rajzot, vagy vízfestékkel festett képet, esetleg színes papírból összeollózott üdvözlőlapot várnak, amelynek témája az ünnep: karácsony, angyalvárás, újesztendő.
November elejétől három hónapon át tiszteleg a világhírű Robert Wilson amerikai rendező-képzőművész előtt Párizs. A művész jövő tavasszal Budapesten rendez.