Móricz-novellákból készült előadást mutat be a Tamási Áron Színház
Csütörtökön 19 órai kezdettel mutatják be a Tamási Áron Színházban a két Móricz-novellát feldolgozó Barbárok című előadást, amelyet Hegymegi Máté állított színpadra.
A színház közleménye felidézi Móricz Zsigmond három részből álló, megtörtént esetet feldolgozó elbeszélésének, a Barbároknak a csupasz történetvázát. Az elhagyatott pusztán két juhász agyonver egy harmadikat, Bodri juhászt, majd annak tizenkét éves kisfiát és puliját is. A holttesteket egy gödörbe ássák, a háromszáz juhból álló nyájat elhajtják. Bodri juhász felesége tíz nap múlva keresni kezdi férjét és fiát. Keresi őket egész nyáron, ősszel, télen, majd tavasszal megtalálja a halottakat. Az egyik gyilkos, aki már számtalan bűne miatt bíróság előtt áll, nagy nehezen bevallja ezt a bűnét is.Mi az, ami miatt egy nem is oly ritka, rendőrségi hírekbe illő történet megihlethet egy neves írót, majd majdnem egy századdal később fiatal színházi alkotókat is?
A valóságot ábrázolni egy műalkotásban talán a legnehezebb. Tényszerűnek maradni, s azzal elérni bármilyen hatást úgy, hogy szárazon és csupaszon, mégis alkotássá emelve mutatjuk be a megtörténtet, nem sokaknak sikerül. Móricz novellája erre tesz kísérletet, mégpedig sikeresen. A civilizáció értékeinek megőrzése vagy épp annak elsöprése jelenik meg a történetben. Nem elmélkedik, nem foglal állást, közöl. Sajátos elmeséléstechnikájával hangulatot kelt. Ez a metódus az, ami Hegymegi Máté rendezőt és alkotótársait (Garai Judit dramaturg, Devich Botond díszlettervező, Pető Kata jelmeztervező és Kónya-Ütő Bence zeneszerző) arra ösztökélte, hogy magát a novellát – annak narratív és párbeszédes részeivel együtt – szinte szó szerint színpadra állítsák.
A rendkívül szuggesztív, már-már allegorikus alakok sötét árnyként vonulnak végig a történetben. Nem mások ők, mint a társadalom peremén lévő, vagy már onnan is kiszorított emberek. A cselekmény nincs időhöz és térhez kötve, ezzel is erősítve azt, hogy ez bármikor bárhol megtörténhet. Az Isten és ember közötti törés, vagyis maga a bűn elszenvedői ők. A bűné, ami szakadást hozott létre az emberi társadalom tagjai között is, már a paradicsomtól, az első emberpártól vagy annak gyermekeitől, Káin és Ábel történetétől kezdve. A bennünk rejlő eredendő gonosz megmagyarázhatatlan és értelmetlen cselekedetekre késztethet.
A rendező és csapata először dolgozik a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatával. A készülő előadás alapja egy olyanfajta színházi gondolkodás, amelyben a szöveg, a látvány és a zene mellett a mozgás elsődleges célja a kifejezés, és nem pedig az esztétika.
A Barbárok című produkcióra jegyek válthatók a Központi Jegyirodában vagy online.
- 34955 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34958 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34958 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34959 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34960 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34961 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni