Amerikában mutatják be Jankovics Marcell felújított Fehérlófia című rajzfilmjét
Július 29-én, a montreali Fantasia Filmfesztiválon lesz Jankovics Marcell frissen restaurált Fehérlófia című rajzfilmjének nemzetközi bemutatója, amerikai forgalmazásával pedig az Arbelos Films foglalkozik.
Jankovics Marcell – akit 1976-ban a Sisyphus című rövidfilmjéért Oscar-díjra jelöltek, 1977-ben pedig Arany Pálmát nyert a Küzdőkkel – a Fehérlófiát tartja a legnagyobb nemzetközi sikerének, ami szerinte a pszichedelikus színeknek és Vajda István ezoterikus, a korban egyre népszerűbbé váló tibeti kultúrára utaló zenéjének köszönhető, írja a Screen Daily nyomán a filmtett.ro erdélyi filmes portál.
A hun, avar, magyar mondavilág elemeit feldolgozó 1981-es filmben Fanyűvő, Kőmorzsoló és Vasgyúró, a fehér ló fiai elindulnak, hogy megmentsék a világot a sárkányoktól. Az eredeti 35 mm-es kópia 4K restaurálását az Arbelos Films és a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívum és Filmlabor igazgatóságai közösen végezték.
„A Fehérlófia volt a legsikeresebb filmem külföldön” - mondta Jankovics. „A magyar népmesei feldolgozás külföldi sikerét pszichedelikus színeinek és ezoterikus zenéjének is köszönheti. Vajda István zenéje is a tibeti lámákat idézte meg – mert ez a kultúra akkoriban lett divatos. Ez is az egyik oka annak, hogy a filmemet gyakran a Beatles sárga tengeralattjárója kapcsán említik. Sokan megkérdezték, hogy használtam-e pszichoaktív anyagokat a filmkészítés során. Nagyon örülök ennek a megosztott helyreállítási projektnek és az amerikai bemutatásnak, ami a film újjászületését jelenti. A helyreállítás során úgy figyeltem a munkafolyamatot, mintha gyermek lennék” – nyilatkozta Jankovics Marcell a Screen Daily portálnak.
„A Fehérlófia az egyik legcsodálatosabb szürreális film, amit valaha láttam, és egy nagy felfedezés az animációs és művészeti filmek rajongói számára” - mondja Arbelos társvezetője, David Marriott. „Nagy örömünkre szolgál, hogy a Fantasia filmfesztiválon mutathatjuk be elsőként, és büszke vagyok arra, hogy innovatív partnerségünk a Magyar Nemzeti Filmalap-Film Archívummal lehetővé teszi számunkra, hogy bemutassuk ezt a figyelemre méltó filmet egy teljesen új rajongói generációnak.”
„Nagyon örülünk annak, hogy az észak-amerikai közönségnek lehetősége nyílik felfedezni vagy újra felfedezni ezt a magyar animációs remekművet,” mondta Ráduly György, a Magyar Nemzeti Filmalap igazgatója. „A Magyar Nemzeti Filmalap - Filmarchívum elsődleges célja a magyar filmörökség megőrzése és megosztása. Ennek egyik fő eleme a digitális restaurációk, és ezért a 2017-ben jelentették be a 10 éves Nemzeti Digitális Film restaurációs programot. A Filmarchívum évente 25 filmet digitalizál és restaurál. A közönség nélküli film azonban „csak” egy filmtárban porosodó műalkotás marad, ezért mindent megteszünk annak érdekében, hogy különböző módon hívjuk fel a figyelmet létezésükre.
A montreali bemutató után a Fehérlófia nemzetközi fesztiválkörútra indul, 2020 elején pedig az Egyesült Államokban kerül mozikba, majd digitális és blu-ray formátumban is kiadják.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni