Új jegypénztárt nyit és új mentorprogrammal készül a nagyváradi színház
A nagyváradi Szigligeti Színház társulatai mozgalmas évadnak néznek elébe, többek között a színház színpadának felújítása is tart még. Új bemutatókra készülnek, régebbi darabokat is műsoron tartanak például bérletcserével is, és új jegypénztáruk is megnyílik szeptemberben.
„Ahol a társulat, ott a színház” – mondta Czvikker Katalin, a színház menedzserigazgatója bevezetőjében. Fejlesztik és óvják tereiket, a stúdiót mintegy 2000 négyzetméteren alakították ki, mondta a menedzserigazgató, aki később köszönetet mondott az intézményt fenntartó Bihar Megyei Tanácsnak a támogatásért, ennek köszönhetően ugyanis nem kerülnek más színházakhoz hasonlóan olyan helyzetbe, hogy le kelljen mondaniuk előadások megvalósításáról.
Kérdésünkre később azt is elárulta: a Sonnenfeld palota közelgő felújítása miatt vélhetően osztozniuk kell majd a Moszkva kávézóval tereiken, ami alapos szervezést igényel, azonban megkönnyítheti a munkát az, hogy nem idegenekkel, hanem eddigi partnereikkel kell együttműködniük. A Bémer (ma Ferdinand) téri felújítások miatt új jegypénztáruk nyílik, egy évre kibéreltek egy helyiséget a stúdióval szemben, hogy a nézőknek ne az építőtelepen át kelljen eljutniuk a pénztárhoz, hangzott el.A menedzserigazgató azt is elmondta, hogy hamarosan meghirdetik a jelentkezést a Szigligeti Tanoda következő két évére, illetve új mentorprogramot indítanak. A Reflektor Mentorprogram keretében az iskolai diákszínjátszók vezetőinek nyújtanak elméleti és gyakorlati képzést, a program koordinátora Tasnádi-Sáhy Péter rendező, dramaturg lesz.
Czvikker Katalin azt is elmondta: a Bihar Megyei Tanács által elnyert, 7,4 millió euró összértékű, Romanian-Hungarian Cross-Border Incubator for Performing Arts (kb. román-magyar határon átívelő előadóművészeti inkubátor) elnevezésű projekt keretben megújítják a színpadot. A Szigligeti Színház része több mint egymillió euró, ebből 824 ezer euró a vissza nem térítendő, 126 ezer euró a román állami támogatás, 79,4 ezer euró pedig a színház önrésze.
Néptánc és kortárs tánc a Nagyvárad Táncegyüttessel
A táncegyüttes munkáját kissé megnehezíti, hogy nyolc táncosuk a Magyar Táncművészeti Egyetem Alapképzését, egyikük pedig mesterképzését végzi, ennek ellenére mind kortárs, mind néptánc-előadásokkal készülnek, s folytatják mentorprogramjukat is a Bihar megyében működő amatőr néptánccsoportokkal, mondta Szabó Enikő Ágnes, a Nagyvárad Táncegyüttes tánckarvezetője. Tavalyi, Holnaposok című programjukban 18 megyei táncegyüttes és 25 nagyszalontai és margittai diákszínjátszó vett részt, idei programjukat Hazatérés néven indítják el. Ennek keretében a sárréti táncokat tanulják majd a fiatalok, a program koordinátora Forgács Zsombor.
Két néptáncbemutatóval készülnek az évadban, az Amikor a pásztor... című rendező-koreográfusa Könczei Árpád, ebben Kalotaszeg, Szilágyság, Mezőség pakulár nótáit, a juhait elvesztő, kereső pásztor archetipikus motívumát láthatják a nézők. A Katonaének Mihályi Gábor rendezésében egy száz éves szálat vesz föl, ugyanis a monarchia nagy háborújának harmadik évében Bécsben egy olyan koncertet szerveztek, melyben a monarchia népeinek katonadalait – gyűjtésükben Kodály Zoltán és Bartók Béla is részt vett, utóbbi fel is lépett a koncerten – mutatták be. Bár terveztek budapesti koncertet is, az már nem valósult meg, így egyfajta kései folytatás az előadásban, melynek táncanyagát a Gyimesektől Biharig táncolt magyar és román táncaiból áll össze.
Folytatják a Ki vagy te táncszínház? elnevezésű interaktív előadásaikat is, mondta Györfi Csaba koreográfus, aki elmondta: jövő márciusra Fekete István Vuk című regényéből terveznek „családi táncelőadást”, melynek ő a rendező-koreográfusa. Rendhagyó projekttel is készülnek: az együttes tagjai egymással, egymásnak dolgoznak ki táncszókat, négy, körülbelül 20 perccel részletből áll majd össze. Az előadást jövő májusban, a Budapesti Monotánc fesztiválon mutatják be, a váradi nézők az évad végén még láthatják. Nagyszínpadi előadásra készülnek a GG Tánc Egerrel közösen, Topolánszky Tamás rendezésében, hangzott el.
Fux Fesztet szervez és 70. évadát kezdi a bábszínház
Jövő februárban lesz 70 éve annak, hogy Váradon bábszínházi előadást tartottak, a hetvenedik évadot kezdik el, mondta Botházy-Daróczi Réka, a Lilliput Társulat művészeti vezetője. Idén ismét lesz Fux Feszt, ezt szeptember 30-án a népmese napjának megünneplésével kezdik. Az október 5-éig tartó fesztiválon az erdélyi magyar hivatásos bábtársulatok mellett jelen lesznek Magyarország elismert társulatai, bábszínházi alkotói is, köztük a zalaegerszegi Griff Bábszínház, a Fabók Mancsi Bábszínháza, a MárkusZínház, Pályi János, Markó-Valentyik Anna, a Vojtina Bábszínház, illetve a Bozsik Yvette társulat. A Fux Feszt előadásairól részletesebben itt http://fuxfeszt.szigligeti.ro/eloadasok olvashatnak.
Ami a 70. évfordulót illeti, terveik szerint például a váradi román Arcadia Bábtársulattal közösen hoznak létre egy nonverbális előadást. Négy új bemutatóval készülnek, A boldogság madara rendezője Szabó Attila, a János Vitézé Urbán Gyula, a Csillagszív rendezője a társulat tagja, Szabó J. Viktor lesz, A csodálatos kalucsni című előadást pedig Seres Lajos állítja színpadra.
Újdonságnak számít, hogy az Óz, a nagy varázsló című előadásukat hétvégenként, családi programként ajánlják, ez az előadás egyelőre nem kerül a bérletkínálatba, hangzott el.
Hat bemutatóval készül a Szigligeti Társulat
A körülmények miatt ebben az évadban három nagyszínpadi bemutató lesz és három új stúdió előadás, az idei bérletekben pedig négy stúdió előadás (Mrozek: Tangó, Csehov: Apátlanul, Füst Milán: Catullus és Marie Jones: Kövek a zsebben) közül egyet választhatnak a nézők, mondta Novák Eszter, a Szigligeti Társulat vezetője, aki hozzátette: reméli, hogy azok a nézők is szép számban eljönnek ezekre, akik inkább a kőszínházat tartják „színháznak”.
A nagyszínpadi előadások sorát szilveszterkor Jacobi Viktor Sybill című nagyoperettje nyitja, Tárnoki Márk rendezésében. Heinrich von Kleist A bosszú (A Schroffenstein család) című darabját a Junior Prima-díjas Kovács D. Dániel rendezi, az évad végén pedig Balogh Attila viszi színre az Y című új magyar musicalt, amelynek középpontjában az Y generáció, jellegzetes élethelyzetei állnak.
Már elkezdődtek Szép Ernő Lila ákác című darabjának próbái, ezt Botos Bálint rendezi, Tóth Tünde színművész pedig Szabó Magda kedves meseregényét, a Tündér Lalát állítja színpadra. Szintén ebben az évadban láthatják Horváth O Sári Gyerekjáték című, a nagyváradi és székelyudvarhelyi színházak közös drámapályázatának Debüt-díjas darabját Szilágyi Bálint rendezésében.
A vendégjátékok között szerepel Székely Csaba Semmit se bánok és Federico García Lorca Bernarda Alba háza című darabja, ezeket a szatmárnémeti Harag György Társulat adja elő (Bernarda szerepét a nagyváradi Tóth Tünde játssza), Örkény István Macskajáték című darabját pedig a debreceni Csokonai Színház játssza, ennek rendezője a társulat volt művészeti vezetője, Szabó K. István.
- 34947 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34950 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34950 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34951 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34952 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34953 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni