Feloldották Kirill Szerebrennyikov lakhelyelhagyási tilalmát
Feloldotta a sikkasztással vádolt Kirill Szerebrennyikov világhírű orosz rendező és vádlott-társainak lakhelyelhagyási tilalmát szerdán egy moszkvai bíróság, és az ügyet visszaküldte a főügyészségnek.
A bíróság szerint a vádirat ellentmondásai ellehetetlenítik az ügy érdemi tárgyalását és az ítélethozatalt. A védelem az intézkedést időhúzásnak minősítette, mert megítélése szerint elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a felmentéshez.
A művészt és társait azzal vádolták meg, hogy a Szegymaja Sztugyija (Hetedik Stúdió) nonprofit szervezet számára folyósított 214 millió rubel állami támogatásból 133 millió rubelt elsikkasztottak 2011 és 2014 között. A 49 éves rendező - akit áprilisig egy éven és tíz hónapon át tartottak házi őrizetben - tagadja, hogy bűnös lenne, és abszurdnak nevezte a gyanúsítást. Az ügyben egyedül Nyina Maszljajeva, a stúdió főkönyvelője vallotta bűnösnek magát, és vádalku keretében volt kollégái ellen vallott. Szerebrennyikov korábban többször bírálta az alkotói szabadságra a konzervatív értékek nevében kifejtett kormányzati nyomást, az ellene indított eljárást ezért támogatói politikai ügynek tekintik. Házi őrizete miatt Oroszországban és külföldön is ismert művészek tiltakoztak.
Az ügy legutóbbi szakértői vizsgálata jelentős kulturális eseményeknek minősítette a Szegymaja Sztugyija projektjeit, és arra a következtetésre jutott, hogy a rendező és társai nemhogy nem sikkasztottak az állami pénzből, hanem még takarékoskodtak is azzal.
Az emberi jogok védelmezőit méltatta Kirill Szerbrennyikov, amikor kedd este a Moszkvai Állami Konzervatóriumban átvette a GQ magazin által alapított Az év rendezője díjat. Mint mondta, azokat az embereket kellene jutalmazni, akik megállapodtak az orosz-ukrán fogolycseréről, akik megakadályozták, hogy a moszkvai hatóságok korrupciójáról cikkező Ivan Golunov újságírót koholt vád alapján börtönbe zárják, és akik a méltányosságért és a tisztességért küzdenek Oroszországban.
Az év embere - 2019 címet egyébként Ivan Dugy újságírónak ítélték oda, aki idén a Kolima és a Beszlán, Emlékezz című dokumentumfilmmel vívta ki az elismerést. A díjátadó ünnepség több díjazottnak az önkény, a rendőri túlkapások és a választási csalás elutasítására biztató felszólalása miatt politikai eseménnyé vált. Szerebrennyikov szabadságának korlátozása ellenére is folytatta a munkát: márciusban mutatták be Hamburgban az általa színre vitt Nabuccót, amely már a harmadik rendezése volt házi őrizetének kezdete óta. A Leto (Nyár) című filmet tavaly a cannes-i filmfesztiválon mutatták be szintén a részvétele nélkül, két éve pedig a moszkvai Nagyszínházban a Nurejev című balettet állította színpadra, amelyet a közönség lelkesen fogadott, ám később mégis levették a műsorról.
A rendezőt március végén a legjelentősebb orosz filmes elismeréssel, a Nyika-díjjal (Niké) tüntették ki a Leto rendezéséért, de az elismerés átadásán nem vehetett részt, mert házi őrizetben volt.
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34230 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni