Új kiállításra készül a csíkszeredai Új Kriterion Galéria
Keserü Károly harminckilenc című tárlatával indul újra a csíkszerdai Új Kriterion Galéria. A Várfok Galériával közösen szervezett tárlat a budapesti születésű, 1987 után évtizedekig Ausztráliában alkotó művész utóbbi években készített képeiből mutat be egy izgalmas válogatást.
A kiállítás címét egy, a művész számára gyermekkora óta fontos és életében sokszor visszatérő speciális számtól kölcsönzi. Egyik érdekessége, hogy két tavalyi önálló tárlatának egyfajta ötvözeteként jött létre. A londonihoz a címben (39), míg a budapesti Várfok Galériában megrendezetthez a művész kizárólag papíralapú alkotásaira koncentráló összeállításban hasonlít.
A budapesti születésű (1962.) művész 1987-ben emigrált Ausztráliába, ahol képzőművészeti tanulmányait a melbourne-i Swinburne University-n és a Victorian College of the Artson végezte. Miután 2000-ben elnyerte Ausztrália egyik legjelentősebb képzőművészeti ösztöndíját, a Samstagot, a londoni Saint Martins College of Artson folytatta tovább tanulmányait, ahol mester diplomát szerzett – olvasható a kiállítás sajtóanyagában.
„Keserü művészetének gyökereit a 20. század absztrakt geometrikus törekvésein túl a különböző kultúrák folklór és rituális díszítésein át az ősidőkig vezethetjük vissza. Repetitív, elmélyült munkái a legegyszerűbb kifejezési elemeken, a pont, a vonal és négyzetháló sokszínű variációin alapulnak. A vonalak játékos rendszere hol szabályos négyzethálót formáz, hol örvényként kavarog a lapokon, a felületeket benépesítő színes pontok pedig hol összesűrűsödnek, hol szétszóródnak a papírokon” – írja az alkotó munkásságával kapcsolatosan Koczkás Marcella.
A kiállításon bemutatott papírmunkák Keserü jellegzetes alkotói világába nyújtanak betekintést, amelyben az absztrakt geometrikus alkotók mellett többek között a dadaizmus és John Cage munkásságának hatásaival is találkozunk. A kilencvenes évek közepén fordult művészi érdeklődése a papír irányába; ekkor kezdte el készíteni festményeihez erősen kapcsolódó, ugyanakkor gyakran kicsit expresszívebb és kísérletezőbb papírmunkáit több méretben. Fő elemei, mint a redukált képi világ és az ismétlődés megmaradnak, de ezeknél az alkotásoknál a tudatos konstruálás mellett nagyobb szerepe van a véletlennek.
Az alkotó korábban Magyarországon építészeti és gépészeti rajzot tanult, majd Ausztráliában műszaki rajzolóként dolgozott, mielőtt festeni kezdett volna. Ezek a tanulmányok, élmények jól kimutathatók festészetében is, például amikor a milliméterpapírt cérnaszálakkal helyettesíti vásznán. Papírmunkáin gyakran használ változatos színű tollakat, filceket, papírokat, lyukasztást, öntapadós pöttyöket, és bélyegeket. Különleges alapanyagai és azok változatos felhasználása által izgalmas felületeket hoz létre.
A kiállítás a csíkszeredai Új Kriterion Galéria és a budapesti Várfok Galéria együttműködésével valósul meg. Megnyitó: 2020. július 30., 18. óra, Új Kriterion Galéria (Csíkszereda, Petőfi u. 4.)
- 34215 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34217 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34217 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34218 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34220 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34220 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni