Erdélyi művészek a Népművészet Mestere-díjazottak között
Tíz kiemelkedő népművésznek adta át a Népművészet Mestere-díjakat Budapesten, a Mesterségek Ünnepén Balog Zoltán, a magyarországi emberi erőforrások minisztere. A kitüntetést idén hatvanadik alkalommal osztották ki.
Az 1953-ban alapított állami kitüntetés eredeti célja szerint a környezetében élő és alkotó autentikus népművészek munkásságát, életművét ismeri el.
Világviszonylatban Magyarország az elsők között gondoskodott a helyben élő és működő kiemelkedő tehetségű alkotók megbecsüléséről, támogatásáról - emeli ki Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) közleménye.
A négy kategóriában odaítélt díjat mára több mint 500 tárgyalkotó, zenész, mesemondó, énekes és táncos nyerte el.
Az elsők között, 2009-ben került fel a Népművészet Mestere-díj kitüntetettjeinek tudása és tevékenysége az UNESCO szellemi kulturális örökség egyezménye szellemében létrehozott nemzeti jegyzékre.
A Népművészet Mestere-díjjal három erdélyi művészt ismertek el: a gyimesbükki Karácsony Lázár furulyást, a mezőkölpényi Szabó Teréz néptáncost és a búzai énekest, Takács Annát. További díjazottak: Bagdi Lajosné Matkó Mária debreceni hímző, népi iparművész, Bárány Antalné Strehó Margit varsányi mesemondó, Dobiné Vass Júlia nádudvari fazekas, Hajda György Zsigmond cserkúti faműves-restaurátor, népi iparművész, Haris Mária budapesti szövő, népi iparművész, Kovács Szabolcs mezőkövesdi festettbútor-készítő, és Simon János csengeri táncos, énekes.
- 33657 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33660 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33660 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33661 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33662 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33663 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni