Elfelejtett művészre emlékeztek Szatmáron
Egy elfelejtett, de mégis jeles képzőművészre emlékeztek születésének 100. évfordulója alkalmából hétfőn a szatmárnémeti megyei múzeumban.
A Csapó Sándor életművét bemutató kiállítással egybekötött szimpozium keretében olyanok beszéltek róla, idézték fel alkotó tevékenységét, akik még ismerték, vagy a közelében éltek, dolgoztak: Muhi Sándor grafikus, Kereskényi Sándor tanár-irodalomtörténész, Muzsnay Árpád újságíró, Bura László tanár és közíró. Mindannyian hangsúlyozták, hogy Csapó Sándor milyen alázattal szolgálta a művészetet és mennyire sokoldalú volt, továbbá, hogy milyen hűséggel ragaszkodott városához és közösségéhez.
A kőben-fában faragó mester főleg portrékat és különböző emlékérmeket és metszeteket készített, de szívesen festett tájképeket és csendéleteket is. Legtöbb munkája a barátoknál és a családtagoknál maradt fenn, csak kevés került közgyűjteményekbe.
Egyik legsikeresebb műve, az európai hírű szatmári sebész, Lükő Béla mellszobra, amely a városi kórház előtt áll. Lükő Béla az első világháború idején és az azt követő időkben sebesültek és betegek ezreit mentette meg a biztos haláltól. Olyan népszerű volt, hogy már életében verseket írtak róla, ezek közül egy biztosan fennmaradt: „a szatmári Kórház-utca kavicsos/Azon sétál Lükő Béla főorvos/A kalapját mindig jobbra viseli /Ritka ember kinek meg nem emeli...”.
- 34145 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34147 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34147 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34149 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34150 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34150 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni