A nagybányai művésztelep alkotásaiból nyílt kiállítás Brüsszelben
A nagybányai művésztelep alkotásaiból, Böhm József gyűjteményéből nyílt kiállítás kedden a brüsszeli Balassi Intézetben, Sógor Csaba RMDSZ-es politikus, európai parlamenti képviselő támogatásával.
A Fél évszázad erdélyi képei című tárlaton mintegy hetven festmény, grafika és szobor látható. Ezt a válogatást korábban már bemutatták a németországi Altenburg Lindenau Múzeumában, a győri Apátúr-házban, valamint a Mosonvármegyei Múzeumban is.
Nagybánya a 20. század első felében pezsgő kulturális központ volt, a modernizmus kelet-európai útját járta, Párizs és az európai avantgárd központok gondolatiságát igyekezett közvetíteni. A válogatás alapjául szolgáló gyűjteményt idősebb Böhm József alapította, aki a Nagybányától száz kilométerre fekvő Szalacs község körzeti orvosa volt. Bár családjával az 1980-as évek végén Németországba költözött, az erdélyi művészet iránti kötődése megmaradt: a gyűjteményt jelenleg fia, ifj. Böhm József kezeli és bővíti kortárs alkotásokkal.
A magángyűjtemény nem csak magyar műveket tartalmaz. A brüsszeli kiállítás anyagában szász és román festők művei is helyet kaptak, tükrözve Erdély multikulturalitását. A kiállítás ajánlója szerint "a közös erdélyiség és ma divatossá váló európaiság gondolatai áramlanak az alkotásokból: az itt szereplő művészek nemcsak helyi, hanem európai szinten is kiemelkedőkké váltak. A teljesség igénye nélkül, csupán néhányat megemlítve: Mattis Teutsch János, Ziffer Sándor, Nagy István, Henri Nouveau, Ferenczy Noémi, Szolnay Sándor, Hans Eder".
- 34338 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34340 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34340 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34342 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34343 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34343 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni