Wenders és Redford térhatású filmje az épületek lelkéről
Cathedrals of Culture (Kultúra katedrálisai) címmel mutatkozik be szerdán a Berlinalén „az épületek lelkéről" készített térhatású filmes projekt, amelyben hat rendező, köztük Wim Wenders és Robert Redford mutat be egy-egy számára fontos épületet.
A hat produkció alkotói között szerepel még az osztrák Michael Glawogger, a dán Michael Madsen, a norvég Margreth Olin és a brazil Karim Ainouz is. Glawogger a szentpétervári Nemzeti Könyvtárról, Madsen a haldeni börtönépületről, Olin az oslói Operaházról, Ainouz pedig a párizsi Pompidou Központról forgatott.
„Szinte megdöbbentő, hogy milyen kevés film foglalkozik az építészettel, különösen igaz ez a játékfilmekre" - mondta el a The Independentnek adott interjújában a Wenders, a Párizs, Texas vagy a Berlin felett az ég rendezője. Wenders szerint az építészet kulcsszerepet játszott az expresszionista filmművészetben és olyan sci-fikben, mint a Metropolis vagy a Szárnyas fejvadász. „Ezek azonban kivételek. A filmek zömében az épületek, építészet csak háttér, a filmek nem jutnak el az épületek lelkéig, ahogy most mi tettük" - fogalmazott.
Redfordnak a San Diegó-i Stalk Institute-ra esett a választása, amelynek inspiráló légkörében számos Nobel-díjas tudós végezte kutatásait. A színész-filmrendező a lapnak nyilatkozva elismerte, nem volt könnyű a mozit az építészettel kombinálni. Az építész Louis Kahn és a gyermekbénulás elleni oltóanyagot elsőként felfedező tudós, Jonas Stalk közötti kapcsolat ragadta meg a figyelmét, különösen az a közös elképzelésük, hogy az intézetnek egy élő organizmushoz kell hasonlítania. Redford szerint Kahn zseni volt, de mint sok rendkívüli tehetséggel, vele sem volt könnyű zöld ágra vergődni, Stalk azonban mégis jól kijött vele. „Izgalmasnak találtam, hogy Stalkban megvolt a bátorság, hogy úgy próbálja irányítani a művészetet és a tudományt mintha egyek lennének" - mondta az amerikai rendező.
Redford filmje, amelynek gyönyörű képeit Ed Lachman kamerája rögzítette, archív anyagokkal és átkötő szövegekkel tarkítva fedezi fel, hogyan hat az épület a nap mint nap ott dolgozó tudósokra. A dinamikus, „nagyon geometrikus, éles sarkokkal" szerkesztett épület két szárnya az óceánra, a végtelenbe nyílik - fogalmazott a rendező, aki arról beszélt, hogy dokumentumfilmjével „művészetet akart fecskendezni a tudományba". Stalk szándéka is ez volt, amikor megálmodta az épületet - tette hozzá.
Wenders a Berlini Filharmonikusok koncertterméről forgatta saját dokumentumfilmjét. Az épület a német Hans Scharoun munkája, amelyben Wenders először egy hetvenes évekbeli Miles Davis-koncerten járt. „Még sohasem láttam ilyet. Emlékszem, hogy fizikai élményként hatott rám: Most lépek be a jövőbe! Ez a modernitás!" - idézte fel. A dokumentumfilmben az épület női hangon szólal meg és mutatja be magát.
A rendező szerint - miközben a filmesek és az építészek ugyanolyan szenvedélyt táplálnak „egy hely szelleme" iránt -, a filmeseknek azért tanúsítaniuk kell némi visszafogottságot, ha az építészekhez hasonlítják magukat. „Az épületek végül is valóságosak, és tényleg meghatározzák az emberek életét. A filmek néha formálják az emberek elképzeléseit, álmait, de nincs olyan közvetlen hatásuk az életükre. Vagy tévednék?" - fogalmazott Wenders.
- Jövő szombaton lesz Jancsó Miklós temetése
Kultúra - Elkezdődött a 64. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál
Kultúra - Megemlékeznek Berlinben a közelmúltban elhunyt filmesekről
Kultúra - Kezdődik a világ legnagyobb filmes közönségfesztiválja
Kultúra - A Viharsarok a berlini filmfesztivál első „meleg focistafilmje"
Kultúra
- 34966 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34968 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34968 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34969 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34971 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34971 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni