Brett Bailey üzenete a színházi világnapon
Ahol emberi közösség van, ott megjelenik az Előadás elfojthatatlan Szelleme – üzeni Brett Bailey dél-afrikai drámaíró, díszlettervező, rendező a színház világnapján. Március 27-én a világon mindenütt Thália művészeit, dolgozóit és híveit ünneplik, és minden társulatban felolvassák egy arra az évre kiválasztott író üzenetét. Íme Brett Bailey köszöntő sorai:
Ahol emberi közösség van, ott megjelenik az Előadás elfojthatatlan Szelleme.
Kis falvakban a fák tövében, a nagyvárosok rafinált színpadán, az iskola előcsarnokában, mezőn, templomban; nyomortelepen, köztéren, szabadidőközpontban és belvárosi alagsorban gyűlnek össze az emberek, hogy elmerüljenek abban a tiszavirág életű színházi világban, amelyet teljes létünkkel, lélegzetünkkel és hangunkkal teremtünk meg, hogy kifejezzük emberi mivoltunk bonyolultságát, sokféleségét, sebezhetőségét.
Összegyűlünk, hogy sírjunk és emlékezzünk, nevessünk és elmerengjünk, hogy tanuljunk, állítsunk és elképzeljünk valamit. Hogy elgyönyörködjünk a technikai tudáson, hogy megjelenítsük az Isteneket. Hogy visszafojtott lélegzettel figyeljük azt, hogy mindannyian mennyire nyitottak vagyunk a szépre, az együttérzésre és a szörnyűségre. Hogy feltöltődjünk és erősebbek legyünk. Hogy ünnepeljük a különböző kultúrák gazdagságát és szertefoszlassuk a bennünket elválasztó határokat.
Ahol emberi közösség van, ott megjelenik az Előadás elfojthatatlan Szelleme. Az előadás közösségből születik, és különböző hagyományok maszkjait és jelmezeit ölti magára. Az előadás felhasználja a nyelvet, a ritmust, a gesztusokat, és megtisztítja az utat közöttünk.
Mi művészek, akik ezzel az ősi Szellemmel dolgozunk, arra ítéltettünk, hogy szívünkön, gondolatainkon és testünkön átszűrve feltárjuk a valóságot a maga mindennapiságában és fénylő titokzatosságában.
Egy olyan korban, amelyben sok millió ember a túlélésért küzd, elnyomó rendszerektől és a kizsákmányoló kapitalizmustól szenved, menekül a konfliktusok és a nehézségek elől, egy olyan korban, amelyben magánéletünket behálózzák a titkosszolgálatok, és tolakodó kormányok cenzúrázzák minden szavunkat; egy olyan korban, amelyben erdőket irtanak ki, fajokat végeznek ki, és óceánokat szennyeznek: mi az, amiről beszélnünk kell?
Ebben az egyenlőtlen világban, amelyben a legfőbb hatalom birtokosai arról akarnak meggyőzni minket, hogy létezik egyetlen nemzet, egyetlen faj, egyetlen nem, egyetlen szexuális preferencia, egyetlen vallás, egyetlen ideológia, egyetlen kultúra, amely felsőbbrendű az összes többinél, védhető-e az a gondolat, mely szerint a művészetek és a politika szétválasztható?
Mi, az arénák és színpadok művészei, vajon alávetjük-e magunkat a piac kilúgozott igényeinek, vagy élünk a hatalmunkkal, megnyitjuk az emberek szívét és gondolkodását, magunk köré gyűjtjük és lelkesítjük, elvarázsoljuk, megvilágosítjuk őket, és a reményre, az őszinte együttműködésre épülő világot teremtünk?
- Színházi világnap Sepsiszentgyörgyön
Kultúra - Már ünnepi a hangulat a kolozsvári magyar színházban
Kultúra - Színházi világnap Szatmárnémetiben: antihősök Himnusza
Kultúra - Színházi világnap Temesváron és Debrecenben
Kultúra - Szerdán és csütörtökön a színházé a főszerep Kolozsváron
Kultúra - Készülnek a társulatok a színházi világnapra
Kultúra - Bábszínházi világnap Szatmárnémetiben
Kultúra - Színházi világnap lesz a Csíki Játékszínben
Kultúra
- 34375 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34377 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34378 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34379 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34380 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34381 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni