Elkezdődött a Csíkszeredai Régizene Fesztivál
Csütörtökön nyitotta megkapuit a Hargita Megyei Kulturális Központ által szervezett 34. Csíkszeredai Régizene Fesztivál, Csíkszereda egyik legnagyobb múltra visszatekintő rendezvénye.
Az ünnepélyes megnyitón Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója elmondta, Csíkszereda az a város, amely úgy összenőtt a Régizene Fesztivállal, annyira fontos, minden évben visszatérő esemény, hogy ma már meghatározza helyi identitást.
Az idei fesztivál számos újdonságot tartogat, ezek közül a legfontosabb, hogy a francia barokk zene kapja a főszerepet, ugyanakkor a Régizene Nyári Egyetem diákjainak minden koncert előtt 10-15 perceben lehetősége nyílik néhány művet előadni.
A másik újdonság gasztronómiai színezetű, három csíkszeredai étteremben ugyanis a reneszánsz korban feljegyzett receptek alapján készült ételeket is felszolgálnak, ugyanakkor július 12-én, szombaton délelőtt 11 órától a gyerekek is belekóstolhatnak az évszázadokkal ezelőtti hangulatba, számukra a Mikó-vár udvarán játszóházat rendeznek be, reneszánsz táncokat, címerfestészetet tanulhatnak, korabeli páncélokkal és fegyverekkel ismerkedhetnek, valamint meghallgathatják a TIBIA Kamarazene Együttest.
Flamand, francia, magyar zene
Az ünnepélyes megnyitó méltó folytatása volt az első nap három koncertje, amelyeket elismert zenészek tartottak. Elsőként Mandel Róbert tekerőlantművész és meghívottjai, Andrejszki Judit (csembaló, ének), Kállay Gábor (furulyák, rebek, ének) és Szabó Zsolt (viola da gamba) főleg 16. és 17. századi flamand, francia és magyar műveket adtak elő.
A est második fellépője a csíki, valamint sepsiszentgyörgyi zenészekből álló Codex együttes volt, műsorukat a 18-19. századi magyar kéziratok vokális és hangszeres zenéjéből állították össze, ezek nagy része fellelhető a Sepsiszentgyörgyi kottás kéziratban. A dalok többsége az elmúlásról, valamint a túlvilágról szólt.
A Régizene Fesztiválnak tavaly óta jellegzetes és kihagyhatatlan mozzanata az esti csendes koncert. Az első nap bensőséges hangulatú koncertjét Szabó István budapesti lantművész adta –igazodva a fesztivál vezérfonalához –, főleg 16. századi francia műveket válogatott be előadásába. A lantfantáziák a francia kórusművek melódiáit idézik, amelyek később a magyar reneszánsz énekköltészet egyes dallamaiban is megjelentek. Szabó István műsorában ezen kapcsolatokat idézendő, váltakozva egy-egy francia és magyar művet adott elő.
- 34159 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34161 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34161 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34163 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34164 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34164 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni