Örmény ládafiából kikerülő ruhacsodák, korszerűsítve
Az örmény népviselet elemeiből alkotott ma is hordható, egyedi női- és férfiruhákat Simó Júlia ruhatervező, a Casa Rustica vezetője. A kolozsvári Györkös Mányi Albert emlékházban kedd este bemutatott kollekciót – amint a művésznő elmondta – egy örményországi utazás ihlette.
„A viselet, a népművészet és a felfedezés: ez a három elem a kiállított ruhák forrása" – mondta Kalamár György, az alkotó férje, üzlet- és útitársa, aki szerint Simó Júlia ruhái védekezést jelentenek a nagyváros beolvasztó hatása, uniformizálása ellen. „A népművészet a sajátunk, és ami a sajátunk, az megnyugvást ad nekünk" – tette hozzá Kalamár György.
A kiállítás megnyitóján azt a, Kalamár Gábor által készített örményországi útinapló-filmet is levetítették, amely a művésznőt megihlető tájakat, embereket, ősi keresztény templomokat, évezredes kőfaragványokat dokumentálja.
A népművészet stilizálásának három szabálya van, hangzott el a bemutatón: a szabásminta, a díszítés bizonyos elemeinek átörökítése, de legfőképpen az anyag autenticitása. Ez nem mindig könnyű feladat. Simó Júlia a maszol.ro-nak elmondta, sokszor külföldről szerzi be az általában ünnepi alkalmakra keresett ruhákhoz a csipkéket, bársonyokat.
„Örményország legfélreesőbb falvaiban sem hordják már a népviseletet – a Szovjetunió és a kommunista propaganda sajnos kiirtotta ennek hagyományát. Így csak a jereváni Szépművészeti Múzeumban látott ruhákból tudtam inspirálódni, meg egy könyvből, amit ott vettem, és ami a hagyományos örmény viseletet mutatja be" – mesélte Simó Júlia.
A Györkös Mányi emlékházban kiállított teljes rend ruhák egy része a jereváni múzeumban látott darabokhoz nagyon közel álló másolat. Egy kicsit kevesebb a díszítés, mint az eredeti öltözeteken, és persze kevesebb a réteg, mert manapság már senki nem hord öt-hat szoknyát egymás fölött. A „korszerűsítés" és hordhatóvá alakítás azonban nem megy a hagyományhűség rovására.
A művésznő azt is elárulta: akárcsak a szobrászok egy nyers márványtömbben a szobrot, ő is az anyagban látja meg a ruhát. „Meglátom, megfogom a kelmét, és megjelenik előttem, hogy milyen ruha lesz ebből. Az anyag hozza a szabásmintát" – vallja Simó Júlia.
Az Örmény ládafia kiállítás október 16-áig csodálható meg a Györkös Mányi Albert Emlékházban, cím: Kolozsvár, Republicii/Majális u. 5/1.
- 35712 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35714 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35714 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35716 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35717 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35717 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni