Színház, könyv és történelem a Forgatagon
A marosvásárhelyi zsidóságról történelmi előadást, a csángó világról egyéni műsort, Haumann Péter színházi produkcióját tekinthette meg többek közt a Vásárhelyi Forgatag közönsége pénteken. Ezen kívül koncertek, könyvvásár, könyvbemutatók sorjáztak egymás után a második napon is.
Szóforgatag a zsinagógában
Mi következett az 1918-as impériumváltás után a marosvásárhelyi, magyar anyanyelvű és magyar kultúrájú zsidó közösség életében, hogyan alkalmazkodtak az új hatalomhoz, az új nyelvhez, az új helyzetekhez a zsidó kereskedők, vállalkozók, tanárok és tanítók, orvosok, újságírók, ügyvédek, gazdagok és szegények – erről beszélt a Borsos Tamás Egyesület és a marosvásárhelyi zsidó hitközség szervezésében a zsinagógában Spielmann Mihály történész.
A szakember adatokat, tényeket sorolt fel, arra fűzte fel mondanivalóját, azokból kiindulva mutatott be emberi sorsokat, egyéni és közösségi eseményeket, a város működéséhez kapcsolódó történeteket, beleértve az 1940-es bécsi döntést és annak következményeit, egészen az 1944-es deportálásig.
„Marosvásárhelyen tíz naposra tervezték a gettósítást az akkori hatóságok, de elég volt két és fél nap” – idézte a múltat a történész. A marosvásárhelyi, úgy ahogy a szászrégeni, sepsiszentgyörgyi, kolozsvári gyűjtőhelyekről is, elindultak a szerelvények, amelyeket magyar csendőrök kísértek egészen Kassáig, az akkori Magyarország utolsó megállójáig. Akkor lezárták a vagonokat és a német katonák kíséretével meg sem álltag Auschwitzig. „Ennyi volt” – zárta az előadását Spielmann, amelyet mély csend és döbbenet fogadott a közönség részéről.
Tékaforgatag
A Teleki Téka udvarán folytatódik a könyvvásár, könyvbemutatókkal, beszélgetésekkel kísérve. Az érdeklődők főleg a történelmi könyvek között válogathatnak, illetve belehallgathatnak egy-egy tudományos mű ismertetésébe, a matrosvásárhelyi, kolozsvári könyvkiadók legújabb termékeinek bemutatójába.
A nagy diófa alatt péntek délben a pécsi Pódium Színpad diákjai Szavak című produkcióját tekintette meg a közönség. Az előadás úgy született – mondták el a maszol.ro érdeklődésére a színészek –, hogy mindenki a kedvenc versét vitte be a darabba, amelyet Szász-Kolumbán Olga tanárnő rendezett. A tizenhárom fiatal kortárs és klasszikus költők verseiből összeállított pódiumelőadásnak egy rövidített változatát mutatta be. Az előadás után elmondták, változott a helyszín, illetve a programfüzetben meghirdetett produkció is, ez egy újfajta kihívás elé állította őket, improvizálniuk is kellett néha, illetve alkalmazkodniuk a szokatlan körülményekhez.
Testvérvárosok városi sétája
A Vásárhelyi Forgatag egyik újdonsága, hogy az idén a szervezők a testvértelepülések jelenlétére, vendégül látására is hangsúlyt fektettek. Az idén Zalaegerszeg volt a kiemelt vendég, jövőben Baja lesz az, és azt követően Kecskemét. De a tervek között szerepel Szeged és Budapest 11-ik kerületének meghívása is.
Péntek délelőtt a zalaegereszegi és bajai küldöttséget, zenészeket, újságírókat, különböző intézmények munkatársait kísérték városnéző sétára. Az idegenvezető a Teleki Tékát, a Kultúrpalotát, a régi városházát, a református temetőt, a várat mutatta be többek közt a vendégeknek.
- 34235 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34237 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34237 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34238 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34240 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34240 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni