Elsősorban emberi hibából pusztul a Kínai Nagy Fal


-A A+

Külön pénzügyi alapot hoztak létre Kínában a világörökség részét képező, de igen rossz állapotban lévő Nagy Fal megőrzésére és javítási munkáinak finanszírozására.

A Nagy Fal Védelmi Alap elnevezésű programot a magán és vállalati adományozóktól beérkező felajánlások központi kezelésére hozták létre. A 18 millió jüannal (10 és félmillió új lej) induló civil alap felállítását a Kínai Kulturális Relikviák Megőrzésének Alapítványa kezdeményezte, kifejezetten azzal a céllal, hogy a befolyó összegekből a Nagy Fal javítását, megőrzését finanszírozzák.

Teng Hsziao-ping reformista politikus 30 évvel ezelőtti beszédében sürgette már a fal állagmegőrzését. Teng a fal nemzeti öntudatban játszott szerepét felismerve 1984-ben átfogó rekonstrukciós kampányt hirdetett, arra szólítva fel a kínaiakat, "szeressétek Kínát és állítsátok helyre a nagy falat".

A Kína egyik jelképének számító nagy fal elhanyagolt állapotára az elmúlt hónapokban szakemberek és újságcikkek tucatjai hívták fel a figyelmet. Az építmény állapotát, megőrzését, javításának lehetőségeit 1987 óta figyelemmel kísérő kínai Nagy Fal Társaság főtitkára, Vu Kuo-csiang szerint a Ming-dinasztia kori (1368-1644) fal részének háromnegyedét nem megfelelőképp tartják fenn, a 8850 kilométeres építménynek mindössze tíz százaléka van ma jónak nevezhető állapotban.

A fal fenntartására nem fordítanak elég pénzt, emellett a felelőtlen ipari fejlesztés, a helyi lakosság rombolása, az illegális bányászat okozza a legnagyobb gondokat. Az időjárás viszontagságai és a természeti jelenségek, mint földrengés, áradás nagymértékben hozzájárulnak a fal pusztulásához, de azt mindenek előtt az emberi tevékenység idézi elő, mely ráadásul mind nagyobb méreteket ölt. A helyi építkezési projekteknél nem veszik figyelembe a fal fenntartásának fontosságát, a lakosok büntetlenül hordják el az építmény köveit és a földet saját házaik építkezéseihez.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X