Újranyílik szombaton a párizsi Picasso Múzeum
Öt év felújítás után szombaton újranyílik a párizsi Picasso Múzeum: az átalakított épületben a spanyol festőművésznek a világon legjelentősebb gyűjteménye teljesen új formában látható, s az első hétvégén ingyen látogatható.
Az újjávarázsolt múzeumot, amelynek avatása október 25-én, Pablo Picasso születésnapján lesz, Francois Hollande francia államfő fogja megnyitni.
A Picasso Múzeumnak helyet biztosító 17. században épült Hotel Salé nevű ötszintes villa munkálatai a Párizs szívében található Marais negyedben április 30-án fejeződtek be. "Csodálatos hely, az egyik legszebb villaépület Franciaországban, a méretei fantasztikusak és most már kiválóan megfelelnek Picasso műveinek" - hangsúlyozza Laurent Le Bon, a múzeum újonnan kinevezett igazgatója, aki korábban a Pompidou Központ metzi fiókintézményét vezette.
A felújítás miatt öt éve bezárt intézmény megnyitását egyébként a munkálatok csúszása miatt már többször elhalasztotta a kulturális tárca, s a korábbi igazgatót, Anne Baldassarit is menesztették májusban, mert megromlott a kapcsolata az intézmény dolgozóival. Az új igazgató ugyanakkor elődjét kérte fel a nyitótárlat megrendezésére, miután Baldassari a spanyol festőművész egyik legelismertebb szakértőjének számít a világban.
Az 1695-ben Pierre Aubert tervei alapján épült villa teljes területét a 4755 műtárgyat tartalmazó gyűjtemény bemutatásának szenteli az intézmény. A felújítás 43 millió euróba került, amelynek 65 százalékát a gyűjtemény 2008 óta tartó utaztatásából, 21 külföldi kiállítás bevételeiből gyűjtött össze a múzeum. Az 1985-ben megnyílt intézmény kiállítótere a korábbi 1600 négyzetméterről 3800-ra nőtt, így egyszerre háromszor annyi művet lehet kiállítani, mint korábban, és a tárlatok megtekintésének útvonala is egyszerűbbé vált. "Franciaországban található a legjelentősebb Picasso-gyűjtemény az örökösök nagyvonalúságának köszönhetően. Ez a gyűjtemény francia, de az egész világhoz szól" - véli Anne Baldassari kurátor.
Három látogatói útvonalat javasol a múzeum, amelyek közül a legfőbb három szinten, 37 visszafogottan díszített teremben időrendben és tematikusan vezet végig Picasso korszakain (önarcképek, kubizmus, háborús festmények) az 1895-ös kezdetektől, Picasso 14 évesen festett képeitől az 1972-es, néhány hónappal a halála előtt készített művekig. Külön részt szentel a múzeum a legfelső szinten Picasso és kedvenc művészeinek szembesítésére, ahol a festőművész magángyűjteményben található Cézanne, Degas, Matisse, Braque, Modigliani művek Picasso saját műveivel együtt kerülnek kiállításra. Az alagsorban pedig öt teremben Picasso műtermeiről és alkotási módszereiről látható fotókkal gazdagon illusztrált tárlat. "Bármilyen művészi nyelvet használt, klasszikusat, naturalistát vagy figuratívat, Picasso mindig a legmesszebb ment" - hangsúlyozza Baldassari, aki szerint a festőművész képes volt megfesteni egy dolgot, majd annak a teljes ellentétét. "Meg akartam mutatni azt az alaplogikát, amely a művészetét vezérelte a látszatokon túl" - tette hozzá.
Laurent Le Bon igazgató szerint régebben az volt a szokás, hogy a tárlatokon különválasztották a rajzokat, a festményeket és a szobrokat, a felújított múzeumban viszont mindegyik teremben keverednek a műfajok.
A nyitótárlaton a közel ötezer darabos gyűjteménynek mintegy tizede, 297 festmény és 368 szobor tekinthető meg a kiállításon, ezek az örökösök két adományából származnak.
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni