Változatos tematika a 20. Alter-Native versenyprogramjában
A 20. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál versenyprogramjában szereplő 59 film ezúttal is négy műfaj között oszlik meg: kisjátékfilmeket, animációkat, kísérleti filmeket és dokumentumfilmeket láthat majd a közönség. Amint arról korábban már hírt adtunk, Marosvásárhely legnagyobb filmes rendezvénye november 7-én kezdődik és 11-éig tart.
Nem volt könnyű dolga az előzsűrinek, hiszen 778 alkotás közül kellett kiválogatnia a legjobbakat.
Ebben az évben Spanyolországból érkezett a legtöbb nevezés: 118 filmet küldtek be spanyol alkotók, a második helyen Németország áll 63, a harmadikon pedig Franciaország 61 filmmel. Összesen egyébként idén 27 ország képviselteti magát a versenyprogramban.
Az előzsűri egyik tagja, Schneider Tibor rendező, operatőr szerint az utóbbi évekhez képest idén sokkal több román és magyar nyelvű kisjátékfilmet neveztek be a fesztiválra. De nem csak mennyiségi, hanem minőségi változás is tapasztalható – mondja –, hiszen ezek között sok színvonalas alkotás is volt, időszűke miatt azonban sajnos néhány nem fért be a versenyprogramba.
A filmek tematikája is igen változatos. Az előzsűri egy másik tagja, Marcel Ţintar film- és színházi rendező szerint „idén nincsenek vissszatérő témák, nem érvényesül semmiféle divathullám. Olyan a program, mint egy széles színskála, amelyen minden árnyalat fellelhető."
A versenyprogram színvonalát minősíti ugyanakkor az is, hogy számos olyan alkotást tartalmaz, amelyeket már díjaztak rangos fesztiválokon.
A magyarországi Rófusz Ferenc Ticket című rajzfilmje a legjobb animációnak járó díjat vitte el tavaly a valladolidi filmfesztiválon és két héttel ezelőtt a Syracuse-i Nemzetközi Filmfesztiválon. Szintén több országban díjazták a Roser Corella–Alfonso Moral jegyezte spanyol alkotást, a Gépembert, akárcsak Anca Miruna Lăzărescu Csendes folyóját, a spanyol David Casals-Roma Violet, a kurtizán című filmjét, az olasz Ezio Maisto A currybonara című alkotását, és a sor még folytatható.
Arról, hogy a 20. Alter-Native fődíját melyik film nyeri, a fesztivál hattagú zsűríje dönt. Ennek tagjai: Dimény Áron színész (Románia), Werther Germondari filmrendező, vizuális művész (Olaszország), Ada Solomon producer, a NexT Nemzetközi Filmfesztivál alapítója és igazgatója, az Európai Filmakadémia tagja, az ACE (Atelier du Cinema Européen) tagja, az EAVE, azaz a European AudioVisual Entrepreneurs romániai koordinátora (Románia), Mészáros Péter filmrendező, forgatókönyvíró (Magyarország), Isis Thompson filmrendező, operatőr (Nagy-Britannia), Ulrich Gábor képzőművész, Balázs Béla-díjas animációsfilm-rendező (Magyarország).
Az Alter-Native fesztiválon a napijegy 15 lejbe kerül, az öt napra szóló bérlet ára pedig 40 lej.
- 34965 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34967 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34968 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34969 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34970 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34970 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni