Színházi jubileum az együttélés jegyében
Az interkulturalitás jegyében ünnepli 50-ik évfordulóját Marosvásárhelyen a román nyelvű színjátszás. A román és magyar nyelvű rendezvények sorozata november 7-én szerdán kezdődik és számos kiállítás, előadás, konferencia, bemutató szerepel a programban.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház román nyelvű, ma Liviu Rebreanu nevét viselő társulata 1962-ben alakult. A jubileumot a román és magyar társulat közösen, román, illetve magyar nyelvű előadókkal, meghívottakkal ünnepli.
Az ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatón Gáspárik Attila vezérigazgató és Alina Nelega aligazgató, a román társulat művészeti vezetője ismertette a programot, amely november 7-én, szerdán 11 órakor kezdődik. Az ünnepélyes megnyitót követően Bartha József kiállítására kerül sor, illetve 14 órától Marinela Popescu tárlatát nyitják meg. Spiró György Prah című, román nyelvre lefordított darabját 16 órától lehet megtekinteni a kisteremben.
A rendezvénysorozat egyik fénypontja Romulus Guga, a néhai marosvásárhelyi drámaíró Amurgul burghez (Polgári alkony) című drámájának bemutatója. A rendező, Anca Bradu hosszú idő után tért vissza Marosvásárhelyre. Elmondta: 33 színésszel egy megaprodukció készül, olyan, ma is korszerű szövegből, amely a létről és az identitás megőrzéséről szól. A szerző a 80-as években írta a darabot, de ma is időszerű a mondanivalója, a román társadalom a 80-as évekhez hasonló problémákkal küzd. Az előadás díszlettervezője Dobre-Kóthay Judit, zenéjét Horváth Károly szerezte.
A szerdától vasárnapig tartó események sorában az írországi színház előadása igazi csemegének számít - ígérik a szervezők. A darab egy katolikus árvaházban nevelekedett fiú személyiségében történő törésről szól.
Gáspárik Attila a maszol.ro-nak elmondta, az évfordulós rendezvénysorozatot az interkulturalitás jegyében szervezik, arra fektetve a hangsúlyt, hogy a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház az egyetlen, amely kétnyelvű. A művészek, színészek, rendezők, dramaturgok, díszlettervezők is „átjárnak" a két társulat között, ezért is ünnepelnek közösen.
Valamennyi előadást felirattal látták el, a román produkciókat magyar nyelvű, míg a magyarokat román nyelvű szöveggel. A szervezők ezzel is hangsúlyozni szeretnék, hogy a többkultúrájú városban nézőnek és színháznak egyaránt előnyére válik az egymásrafigyelés.{loadposition mnk}
- 34267 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34269 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34269 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34271 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34272 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34272 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni