Domokos Géza szellemiségét elevenítették fel
Marosvásárhelyen az unitárius egyház Bolyai téri tanácstermében az öt éve elhunyt Domokos Gézára, a Kriterion alapító-főszerkesztőjére, az íróra, közéleti személyiségre, politikusra, magánemberre emlékeztek szerde este a Domokos Géza Egyesület szervezésében. A tanácsteremben Domokos Géza egykori osztálytársai közül is jelen voltak néhányan, illetve azok, akik személyesen ismerték, vagy akik csak olvastak tőle, de nem volt szerencséjük megismerkedni vele.
Az asztalon azokból a kötetekből volt látható néhány, amelyet az egykori Kriterion Könyvkiadó jelentetett meg: szépirodalmi művek, világirodalom, néprajz, tudományos mű, történelem, művészeti album, Forrás-, Horizont-, Téka-sorozat, illetve Domokos Géza utolsó kötetei, a saját visszaemlékezéseit tartalmazó könyvek.
Pál Piroska újságíró kérdéseire Spielmann Sebestyén Mihály író, történész, illetve Domokos Péter, Domokos Géza fia válaszoltak, fölelevenítve a Kriterion főszerkesztőjének alakját, a közéleti személyiséget, a magánembert, családapát és barátot.
Személyes élményekről meséltek a megkérdezettek, arról, hogy milyen volt az a bukaresti szerkesztőség, ahol Domokos Géza dolgozott, aki “ékként ékelődött be a szocialista művelődéspolitikába” – ahogy Spielmann fogalmazott. Olyan írók, történészek, irodalomtörténészek közölhettek ott, akik korábban tiltólistán szerepeltek, akik nevét nem volt szabad kinyomtatni azelőtt.
Szó esett a cenzúráról, arról, hogy a cenzor soha nem egy arctalan lény volt, hanem egy személy, akivel lehetett kapcsolatot ápolni, akinek voltak rossza napjai, vagy jó hangulatai, amikor a szemfüles szerkesztőség-vezető tudta, hogy mit lehet, vagy mit nem eléje tenni. Ha valamiről tudnivaló volt: nincs esélye arra, hogy megjelenjen, félretették, várva egy jobb pillanatra.
Az emlékesten elhangzott az is, hogy a Kriterion Könyvkiadó olyan igényes kiadványokat jelentetett meg, külalak és tartalom szempontjából is, hogy arra a magyarországi kiadók, illetve átlagolvasók is felfigyeltek, keresni kezdték a könyveit, érdeklődtek utána. Akkoriban egy verseskötet vagy egy regény 10-15 ezer példányszámban látott napvilágot. Ez ma már elképzelhetetlen, ma egy szerzőnek felülmúlhatatlan sikert jelent, ha háromezer példányban jelenik meg a kötete – emlékeztetett Spielmann.
A magánember Domokos Gézára úgy emlékeznek, hogy mindig mosolygós volt és derűs, a társasága kitüntető volt, mindig meghallgatott másokat, az újságírókkal szemben kedvesen és segítőkészen viselkedett, bizalmat keltett önmaga iránt.
Gyerekeivel szemben figyelmes volt és segítőkész, ugyanakkor igényes is, de kíváncsi volt a véleményükre, meghallgatta őket. Mindenhol jól érezte magát, megnyerte a környezetét, nyitott volt és mesterkéletlen – emlékeztek vissza.
Domokos Péter elmondta, édesapja emlékének ápolására létrehozta a Domokos Géza Egyesületet, amely a hagyaték gondozásával, emlékestek szervezésével, műveinek újrakiadásával foglalkozik.
Az est második felében felvételeket tekinthettek meg az érdeklődők Domokos Géza szülőfalujáról, nagyszüleiről és szüleiről, családjáról, életéről.
- 34234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34237 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34237 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34238 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34239 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34240 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni