Nem adja ki Lengyelország Polanskit az Egyesült Államoknak
A lengyel államügyészség nem nyújt be fellebbezést a krakkói körzeti bíróság korábbi határozata ellen és így nem adja ki Roman Polanski filmrendezőt az Egyesült Államoknak - közölte pénteken a hatóság.
A krakkói körzeti bíróság október végén elutasította a Los Angeles-i ügyészség kérelmét, hogy kiadják az Oscar-díjas rendezőt az Egyesült Államoknak, ahol a most 82 éves Polanski 38 évvel ezelőtt bűnösnek vallotta magát egy akkor kiskorú lány megerőszakolásában.
A bíró októberben elfogadta a rendező ügyvédeinek álláspontját, amely szerint Polanski az 1970-es években alkut kötött az amerikai ügyészséggel és azt be is tartotta azzal, hogy önként börtönbe ment egy rövid időre. A lengyel ügyészség szerint az amerikai bíró viszont megsértette Polanski jogait azzal, hogy a letöltött büntetést figyelmen kívül hagyva az alkut a rendező kárára meg akarta változtatni.
Amikor Polanski 1977-ben bűnösnek vallotta magát abban, hogy egy Los Angeles-i fotózás során szexuális kapcsolatot létesített egy akkor 13 éves lánnyal, azaz a törvény szerint megerőszakolta, vádalkut kötött. Ennek értelmében 42 napot pszichiátriai megfigyelés alatt, elzárva töltött.
A Los Angeles-i ügyészség január elején fordult újabb kérelemmel Lengyelországhoz Polanski kiadatása érdekében. Lengyelország 2010-ben egyszer már elutasította a kiadatási kérelmet, akkor a bűnügy elévülésére hivatkozott.
A filmrendező Párizsban él, de Krakkóban is van lakása. Szülőhazája kedvelt híressége, a közvélemény nagyrészt az ő pártját fogja. 2002-ben nyerte el a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat A zongorista című filmért, korábban kétszer is jelölték, először a Kínai negyed (1974), majd a Tess című alkotásáért (1979).
Legújabb filmjét Lengyelországban forgatja, ám a kiadatási kérelem jóváhagyása esetén a készülő alkotás is veszélybe kerülhet. A rendező mozgását az Interpol 188 országban érvényes körözése korlátozza, mivel azonban csak Lengyelországban, Franciaországban és Svájcban tartózkodik, így eddig elkerülte a kiadatást.
Tavaly októberben, amikor az amerikai hatóságok újból megpróbálták őrizetbe vetetni Lengyelországban a varsói Zsidó Múzeum avatására érkezett rendezőt, Rafal Trzaskowski külügyminiszter-helyettes ugyancsak azt mondta, hogy Varsó nem lát okot az őrizetbe vételre és a kiadatásra, mert a bűncselekmény már elévült Lengyelországban.
- Október végén döntenek Roman Polanski kiadatásáról
Kultúra - Bíróság elé idézték Roman Polanskit Krakkóban
Száj(t)tátó - Lezáratnák Polanski 37 éves liliomtiprási ügyét
Kultúra - Varsóban elbeszélgettek Polanskival, de nem adják ki az amerikaiaknak
Száj(t)tátó - Polanski portréja kerül az „árnyékában élt lány” könyvének borítójára
Kultúra
- 33932 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33934 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33934 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33936 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33937 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33937 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni