Így néz ki a világ legrégebbi könyvtára
A világ legrégebbi, több, mint 1100 éves könyvtárát egy nő alapította és 2016 nyarán nyitották meg először a nagyközönség előtt.
A marokkói Fez városában 859-ben alapított Al-Karavijjin könyvtár felújítási munkálatait 2016 nyarán fejezték be és hamarosan ismét megnyílhat a nagyközönség előtt – írja a The Guardian.
A munkálatok során új földalatti csatornarendszerrel látták el az épületet, amely biztosítja a kézirattár párátlanítását. A cél az, hogy állandó hozzáférést biztosítsanak minden érdeklődő számára az épületegyüttesben kialakított kiállítótérhez, amelyben az értékes kéziratok sorakoznak, egy olvasószobához, egy konferenciateremhez, egy kézirat-restauráló laboratóriumhoz, a ritka könyvek gyűjteményéhez és egy apró múzeumhoz, amely az épületegyüttes történetét mutatja be.
A marokkói kulturális minisztérium 2012-ben Aziza Chaouni marokkói-kanadai építészt bízta meg az épületegyüttes restaurálásával. Az építész elmondta: kellemesen meglepődött, mikor nőként megnyerte a pályázatot egy olyan területen, amelyen hagyományosan férfiak tevékenykednek Marokkóban. Chaouni koncepciója az, hogy a könyvtárat nem a múlt relikviájaként, hanem a városszövet élő részeként kell kezelni, ezért is javasolta, hogy a korábban csak akadémikusok és teológusok által látogatott könyvtárat nyissák meg a nagyközönség előtt.
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni