Képzőművészek adnak sajátos arculatot a szentgyörgyi gangoknak


-A A+

Képzőművészek újítottak fel három elhanyagolt gangot Sepsiszentgyörgyön. A térségben egyedülálló városszépítő képzőművészeti projektet a Román Kulturális Alap támogatja. A „GangRehab” nevű projekt célja, hogy felújítsák és képzőművészek segítségével sajátos arculatot adjanak az évek óta elhanyagolt tömbházak közötti átjáróknak.

A Kónya Ádám Művelődési Ház által három gang kreatív felújítására kiírt pályázatra összesen 12 pályamunka érkezett be az országból és Magyarországról. A szakmai zsűri három pályázatot választott ki, így a Mihai Viteazul tér bal oldalán található átjárót a sepsiszentgyörgyi Incze Kata és Kopacz Hanna dekorálták, mindketten a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diákjai. Az Állomás-negyedben található, az Ismeretlen Katona szobra mögötti tömbház sor felső gangját Sántha J. Botond, sepsiszentgyörgyi származású, jelenleg Budapesten élő művész és testvére, Sántha I. Csaba díszíti, míg az ugyanott található középső átjáró megújítását Kadar Alexandru nagyszebeni művészre bízták.Az önkormányzat a három átjárót kitisztította, lefestették, világítótesteket szereltek fel, így előkészítették a művészek számára. A gangok falán elhelyeztek egy-egy hirdetőtáblát, ahol majd a városban zajló kulturális rendezvényeket népszerűsítik. Két tömbház közti átjárót már elkészítettek a képzőművészek, az egyik Állomás negyedi gangon még dolgozik a művész.

Sántha J. Botond ottjártunkkor javában dolgozott a falfestésen. Érdeklődésünkre elmondta, hogy nem szokványos grafitit készít, alkotása a street art műfajába sorolható, amely többlettartalmat, értelmezési lehetőséget ad a munkának egy egyszerű falfelirathoz képest.Tapasztalata szerint a környékbeli lakók örvendenek a gang felújításának, rendszerint megdicsérik munkáját, de egy reggel több levelet is talált a falra feltűzve, az egyiken ez állt: „olyan csodaszépet rajzoltatok, itt a világ végén, ahol a madárka sem jár, hogy a napra lehet nézni, de ezekre nem. Köszönjük szépen!”

A kezdeményezők célja a gangot használó lakók közérzetének javítása, illetve, hogy biztonságosabbá és kellemesebbé tegyék az átjárást a köztérből a magántérbe.








EZT OLVASTA MÁR?

X