A Csíki Játékszín október 10-én, szombaton 19 órai kezdettel Kosztolányi Dezső Édes Anna című regényének színpadi adaptációját játssza Gyergyóditróban, Lendvai Zoltán rendezésében. Az előadásra érvényes a Kőrösi Csoma Sándor bérlet.
Az eladott jegyek és meghívók alapján háromezer nézőt vonzott a gyergyószentmiklósi Nemzetiségi Színházi Kollokvium. A 11 napos rendezvénysorozat vasárnap éjjel zárult.
A Székelyföldi Napok rendezvénysorozatba Marosvásárhely is bekapcsolódik. Az ebből az alkalomból szervezett eseményekben a Maros Művészegyüttes házigazdaként vesz részt.
Magyar zsidó kulturális napok kezdődnek szerdán, október 7-én Kolozsváron. A négynapos kulturális fesztivált a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, a Kolozsvári Zsidó Hitközség és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége szervezi a Kolozsvár – Európa Ifjúsági Fővárosa égisze alatt.
Aknay János Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész műveiből nyílik kiállítás október 16-án 17 órakor Marosvásárhelyen, a Bolyai Klubban (a Köpeczy-Teleki ház első emeletén, a volt Kossuth utca és Szentgyörgy utca sarkán, ma Forradalom utca 1 sz.).
A 2015/2016-os évad első bemutatójára készül a Kolozsvári Állami Magyar Színház. William Shakespeare Julius Caesar című drámáját Silviu Purcărete rendezésében pénteken, október 9-én 19 órakor mutatják be a nagyteremben.
A régió kulturális központjaként működne a csíkszeredai művelődési ház. A városi önkormányzathoz tartozó ingatlanba az elképzelések szerint egy közösségek közti társulás fejtené ki stratégiai tevékenységét.
Hatodik alkalommal szervezik Kovászna, Hargita és Maros megyékben a székelyföldi identitástudatot erősítő tíznapos rendezvénysorozatot, a Székelyföld Napokat. Az október 8–18. között sorra kerülő esemény sorozat célja az értékcsere, a belső turizmus erősítése és belső határok lebontása, hangzott el hétfőn, a háromszéki önkormányzat épületében szervezett beharangozó sajtótájékoztatón.
A vasárnap véget érő 15. Filmtettfeszt nagyon erős dokumentumfilmmekkel tette fel a fesztivál i-jére a pontot.
Ötödik alkalommal zajlanak a Székelyföld Napok október 9 és19. között. Hargita, Kovászna és Maros megye számos településén szerveznek olyan kulturális eseménysorozatokat, amelyek elsődleges célja a székelyföldi magyar kulturális értékek felmutatása, az együvé tartozás és a közösségi érzés erősítése.
A svéd szerző, Jonas Gardell Jegesmedvék című darabját Zakariás Zalán állítja színpadra október 8-án este 19 órai kezdettel, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Kamaratermében.
F.M. Dosztojevszkij – Richard Crane Karamazovok című drámája Albu István rendezésében október 8-án, csütörtökön este fél 8-tól tekinthető meg a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Kistermében. Az előadás angol és román nyelvű feliratozással követhető.
Október 9-én, pénteken 18 órától kezdődik a Törzsasztal-beszélgetéssorozat új évada. A Törzsasztal első vendége Boldizsár Ildikó író, szerkesztő, meseterapeuta, vele Kőrössi P. József beszélget a nagyváradi Illyés Gyula Könyvesboltban.
Az idei Filmtettfeszt Sárga Csikó Díját Balogh Zsolt Balázs Béla-díjas filmrendező, egyetemi tanár kapta a rendezvény zárógáláján, vasárnap délután, aki számos rádió- és színházi rendezést, mintegy 50 televíziós játékfilmet, 600 tévésorozat-epizódot, ugyanakkor műsorokat, dokumentumfilmeket, két mozibemutatót tudhat magáénak.
Jubileumi tárlatnyitóján köszöntötték a 75 éves Márton Árpád festőművészt pályatársai, tanítványai és tisztelői Csíkszeredában. A Csíki Székely Múzeum udvarán rendezett tárlatnyitóval a részvevők számát tekintve rekordot döntött az intézmény.
A Nemzetiségi Színházi Kollokvium „kakukktojása” volt a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház, az egyetlen társulat, amely Románia határain kívülről érkezett. Az általuk elhozott előadás tematikáját tekintve viszont csöppet sem mondható kakukktojásnak, hisz a kisembert Kárpátalján is nagyjából ugyanaz a történelem nyomorította meg, mint Erdélyben. A Zoltán újratemetve című darab egy hosszában kettévágott magyar faluról és annak lakóiról szól.
A Magyar Népmese Napját ünnepelte saját rendezvényével a VÉDEM - Marosvásárhelyi Édesanyák Egyesülete a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Stúdió színházában.
Merész vállalkozásba kezdett jó másfél évvel ezelőtt két marosvásárhelyi rendező: a románok és magyarok viszonyáról, illetve inkább ennek hiányáról rendeztek workshopot a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház két társulatának (magyar és román) színészei számára. A nyári műhelymunka folyamatáról készült a Double Bind (=kettős kötés) című dokumentum-színházi előadás, amelyet a gyergyószentmiklósi közönség is megtekinthetett pénteken a Nemzetiségi Színházi Kollokviumon.
A kortárs magyar irodalom egyik legfontosabb alakja a göteborgi könyvvásárra írt levelében jelentette be, hogy hasnyálmirigyrákja van.