Az európai színház ukrán „fenegyereke” rendez Ibsent Kolozsváron
Henrik Ibsen Rosmersholm című művét mutatja be a Kolozsvári Állami Magyar Színház Andriy Zholdak rendezésében, az évad egyik legkülönlegesebb élményére számíthatunk.
A bemutató pénteken, március 24-én 18 órától, valamint szerdán, március 29-én, szintén 18 órától lesz. Az, hogy két bemutatója lesz a darabnak, csak egy apróság azok közül, amiben eltér a megszokottól. Az előadás további különlegessége például, hogy a színészek már a közönség érkezése előtt elkezdik játszani a történetet, ami a tapsrend után is folytatódik.Andriy Zholdak ukrán rendező minden eszközzel a megszokott, a komfortzóna ellen küzd, ezt már az Interferenciák fesztivál alatt is megtapasztalhatta az, aki a Macedón Nemzeti Színház általa rendezett Élektráját látta. A szünetben tömegesen távoztak a nézők az agresszív, végtelen ismétlődésekből, vad gesztusokból álló, intenzív színészi játék, a hirtelen zenei váltások miatt kényelmetlen előadásról.
A polgári társadalom kritikája, a valláshoz való viszonyulás, a lelkiismeret kérdése és az erős női szereplő – akárcsak az Élektrában – Henrik Ibsen Rosmersholm című, 1886-ban íródott drámájában is megtalálható. Zholdak olvasatában a dráma központjában Rebekka West áll, aki házvezetőnőnek jelentkezik Johannes Rosmer lelkész családjához. A fiatal, energikus és szabadelvű nő gyökerestül felforgatja Rosmer és felesége, Beaté életét.A színház hétfői sajtótájékoztatóján egy jelenetet is megmutattak az előadásból. Monokróm, stilizált polgári lakásbelső tárul a szemünk elé a színpadon, az ajtók, ablakok túlzottan magasak, akárcsak az Élektra lakásbelsőiben. A tér hangsúlyos részét egy házikápolna tölti be. A suttogástól a vad ordibálásig terjedő színészi gesztusok, az intenzitás ezt az előadást is jellemzi, de az előadott jelenetet egyfajta némafilmes gegszerűség, a szereplők közti viszonyok már-már nézőbarátnak nevezhető, nagyon kreatív érzékeltetése is jellemezte. De azért ne számítsunk arra, hogy páholyban tespedve heherésszük majd végig az előadást.
Transz, hipnózis, közösségi aktus
…ezekkel a szavakkal jellemezték a színészek a próbafolyamatot. Bács Miklós, aki az előadásban Kroll professzor szerepét alakítja, a tanulás lehetőségét emelte ki és azt is elmondta, hogy a résztvevők nem csak szakmailag, hanem emberileg is változnak a munka során.
Eseménydús próbafolyamaton vannak túl, fogalmazott a Rosmer szerepét játszó Bodolai Balázs, aki azt is hozzátette, hogy abban, ami a színpadon vele történik, mindazok munkája benne van, akik a próbafolyamat valamely pontjáig dolgoztak az előadásban. Mindannyian eddig nem tapasztalt intenzív munkáról számoltak be és úgy tűnt, valóban fontos lehetőségnek tartják, hogy „odaadhatják magukat” Zholdaknak.A sajtótájékoztatón a rendező arról számolt be, hogy nehezen jut el a szövegtől az előadásig. A próbafolyamat elején még egyáltalán nem volt biztos, hogy tényleg lesz előadás.17 színészt hallgatott meg, közülük a próbafolyamat során választotta ki azt a hatot, akik végül szerepelnek az előadásban.
Nem csak a szereposztás, a színészi játék alakult fokozatosan a próbafolyamat során, hanem az előadás minden más eleme is. Az előadás zenéjéért felelős Vladimir Klykov elmondta, többször dolgozott már Zholdakkal, de ez a munka mindig nagyon stresszes: sosem lehet kiszámítani, előre elkészíteni a dolgokat. A fő zenei téma például a második felvonásban csendült volna fel, amit időközben kivágott a rendező.Zholdak kiemelte, hogy a kolozsvári társulatnak Európa-szerte jó híre van, ezért is vállalta a kolozsvári munkát. Néha azonban azt mondta a színészeknek: nem vagytok kortársak. A kortársság nem egy jelmezen múlik, hanem belülről jön – mondta a rendező.
A plaszticitás és a filmszerűség nagyon fontos, mondta el még a sajtótájékoztatón Andriy Zholdak, aki szerint igazi művészek egyetlen művet hoznak létre az életük során. Ő maga is saját alkotócsapattal, jól kiforrott esztétika mentén dolgozik. Bár ebben az előadásban újdonság az, hogy igyekezett a végtelenségig egyszerűsíteni mindent, kiiktatva a rá jellemző metafizikai, absztrakt elemeket. Mielőtt beülünk a bemutatóra, mindenképp érdemes elolvasni nem csak az Ibsen művet, hanem átrágni magunkat néhány Tarkovszkij-filmen is.
Az előadásra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztáránál naponta 10-14 óra között és előadások előtt másfél órával, valamint a www.biletmaster.ro weboldalon.
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34233 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni