Alternatív képzőművészeti tehetséggondozás zajlik Gyergyószárhegyen
Gyergyószéki középiskolásokat készít föl művészeti líceumokba való belépésre a gyergyószentmiklósi Pro Terra Alapítvány a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központtal partnerségben. A Hargita megyei községben zajló nyolc műhelymunka 16 diáknak ingyenes.
Szakszerű felkészítés a művészeti líceumok IX. osztályába bejutni kívánó, tehetséges gyergyószéki diákoknak – így fogalmazta meg a gyergyószentmiklósi Pro Terra Alapítvány a Gyergyószárhegyen, nyolc szakaszban zajló alternatív képzőművészeti tehetséggondozás fő célját. „Azonosítani a kiemelkedő rajzi képességgel rendelkező gyermekeket és lehetőséget teremteni számukra a szakmai fejlődésre” - vallja Szőcs Zsuzsánna, az alapítvány elnöke, aki Ferencz Zoltánnal, a szárhegyi intézmény művészeti vezetőjével programfelelős is koordinálja a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ székházában zajló tevékenységet.
Mint megtudtuk: elképzelés szerint a felkészítőket eleve a Hargita megyei művészeti középiskolák tanárai tartják, egy-egy hétvégén. Április első hétvégéjén az udvarhelyi Palló Imre Művészeti Líceumból Török Ferenc képzőművész és a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceumból Siklódy Ferenc grafikus foglalkozott a jelentkezőkkel. Nagyszombaton Lakatos Gabriella udvarhelyi szaktanár, valamint április 22-én Mezey Ildikó csíkszeredai képzőművész tartották a műhelymunkákat. A május 13-ig zajló program 16 VII-VIII. osztályos diák számára ingyenes a támogatók - ETT Erdélyi Tehetségsegítő Tanács, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Farkas Gyula Egyesület – jóvoltából.
Amint azt Szőcs Zsuzsannától megtudtuk: Lakatos Gabriella grafikus vezetésével forgástestek élethű ábrázolása zajlott. A diákok mérni, szerkeszteni, árnyékolni igyekeztek megtanulni, valamint kihasználni a lap adta felületet a gyermekek. „Nehéz munka volt, talán az eddigi egyik legnehezebb! A foglalkozás végén mindannyian személyes visszajelzést kaptak önmaguk fejlődési szintjéről: belátni saját hibáikat és beszélni róla, hogy mit javítanának ki rajzaikon.” – összegezte a programvezető.
A kritika szerinte építő jellegű volt a gyermekek számára, még akkor is, ha néha élesen tükröt kaptak a tanárnőtől. Ugyanakkor a diákok Dobribán Melinda és Koncsag Ádám szobrásztól kérdezhettek a „művészetis” pálya nehézségeiről.
Mint kiderült, Melinda lelke mélyén érezte, hogy mindig is művész szeretne lenni, de a családi kötelékek miatt nem mehetett továbbtanulni, végül annyira erős volt a művészet iránti vágy, hogy legyőzött minden korlátot és a XII. osztályt már a művészeti líceumban kezdte. Ádám építésznek tanult középiskolában, de kiemelkedő sikerei a szobrászat felé terelték. „Vannak kilátástalan pillanatok, amihez erő kell, és ha megszűnik az anyagi támogatás a szülők részéről, akkor is van kiút” – osztotta meg a diákokkal.
Mezey Ildikó képzőművész pedig az általa vezetett legutóbbi műhelymunkán a statikus kompozícióra fektette a hangsúlyt, az emberalakok valósághű ábrázolására. „Alakos kompozícióra összpontosítottunk, ezt a krokik előzték meg. Mindezek kellenek a felvételire, tehát szakmai felkészítő zajlott a felvételire” – foglalta össze a szombati munkát a Maszolnak Mezey Ildikó.
- 34227 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34229 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34229 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34230 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34232 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni