Megnéztük, hű lett-e hajdani állapotához a kívül megújult New York-szálló
Teljes pompájában díszeleg a kolozsváriak előtt a város egyik legjellegzetesebb műemléképülete, a 19–20. század fontos elit helye, a New York-szálló. A központi épület külső restaurációjának a végére értek, a belső tér csak ezután következik. Hogy a felújított épület hű lett-e hajdani állapotához, arról Guttmann Szabolcs építészt kérdeztük.
A Ioan Bene üzletember tulajdonában álló Napocamin cég 2016-ban kapta meg az engedélyt a tatarozáshoz, azonban az érdemi munka csak később kezdődött el. Azóta az egykori szállodából semmit nem láthattunk, így valóságos meglepetésként érte a lakosságot, amikor a hónap elején lekerült róla a védőháló.
A munkálatok azonban több ízben kifogásolhatóak Guttmann Szabolcs szerint. Megjegyezte, sem ő, sem más műemlékvédelmi szakember nem látott semmiféle tervet az épület helyreállításáról. Ez azért lett volna fontos, mert egy ilyen jelentőségű, a város központjában elhelyezkedő épület esetében „illett volna jó példát mutatni”.
„Ez egyből elárulja azt, hogy túl a Continental egyedi esetén, jóval nagyobb gondok vannak Kolozsváron, mint gondolnánk” – mutatott rá a szakember. Sokrétűen ki lehet bújni a törvénykezés alól, ami bizonytalanná teszi a műemlékek sorsát. „Nem tudjuk, milyen típusú anyagokat használtak, milyen szakmai felügyelet mellett dolgoztak és milyen garanciával” – sorolta az építész a gyakran felmerülő aggályokat.
Kőrészletek helyett habfehér épület
„Nem volt túl nagy színkultúrája” a kivitelezőnek – vallja Guttmann, aki figyelmeztetett, hogy a szállodát egy olyan periódusban építették, amikor nem a habfehér épületek domináltak Kolozsváron, hanem a kőimitált, kőrészletekkel ellátott épületek. „Egy fehér házzal állunk szembe, ami nem az épület eredeti megjelenéséről árulkodik” – magyarázta.
Az épület komoly részleteit kidomborítja ugyan a fehér szín, csak néhány kőszínűre festett oszlopdíszítést látni, ami szintén fehérbe megy át a talapzatnál, valamint egy kőszínű alapkövet. Az építész szerint mindez azt mutatja, hogy komoly stúdiumok nem készültek a Continentalról. „Felelősségre kellene vonni egy ilyen tulajdonost, aki ennyire külön utakat jár” – tette hozzá.
Luxusszálloda? Üzletlánc?
Az épület belsejének a felújítása ezután következik, azonban ennek részleteit még homály fedi. Guttmann Szabolcsnak sincsenek információi arról, hogy a továbbiakban mi várható. Szerinte adott a lehetőség arra, hogy alapos munka szülessen, és olyan dolgokat is visszaállítsanak, amik menet közben eltűntek, ugyanis a teljes terv anyagát őrzik: Pákey munkásságának 50 százaléka elérhető az Erdélyi Unitárius Egyház Gyűjtőlevéltárában, a másik fele pedig a Magyar Építészeti Múzeumban, Budapesten.
Mindehhez persze tudni kellene, hogy milyen funkciót szánnak az épületnek. Ioan Bene 2013-ban még arról beszélt, hogy luxusszállodát tervez, az alagsorban éjszakai klubot, fent pedig tetőteraszt, de azt is megrebesgették már, hogy bérbe adják és üzletláncot alakítanak ki. Guttmann szerint a hajdani funkció továbbgondolása lenne az ideális, a vendégfogadás nagyon magas szintjét lehetne a New York-szállóban művelni.
Elítélt üzletember a tulajdonos
Ioan Bene üzletember 2013-ban 5 millió euróért vásárolta meg az egykori szállodát. Mivel műemléképületről van szó, a polgármesteri hivatalnak elővásárlási joga volt, ám ezzel nem élt az önkormányzat. A tulajdonost időközben 3 év és 8 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték vesztegetés felajánlása, magánokirat-hamisítás és pénzmosásra tett kísérlet miatt Horea Uioreanu, a volt Kolozs megyei tanácselnök korrupciós perében.
A legfrissebb hírek szerint Benét Olaszországban kerítették kézre a rendőrök, aki kérte, hogy ott tölthesse le a büntetését. Ezt a hatóságok lehetővé is tették, sőt szabadlábon töltheti le az ítélelet, mert az olasz törvények szerint nem kell börtönben ülni a nem erőszakos bűncselekmények miatt kiszabott öt évnél rövidebb büntetések miatt. A Continental tulajdonosa tehát bő 3 és fél évig nem hagyhatja el Olaszországot.
Az is látszik, hogy az épület felújítása valószínűleg az önkormányzat felszólítására történt meg, 2015 decemberében ugyanis egy járókelő fejére esett a homlokzatáról egy vakolatdarab. A belső térre azonban ez a felszólítás nem vonatkozik, mondta Guttmann Szabolcs, ezért az is megtörténhet, hogy még nagyon sokáig semmi mozgolódás nem lesz. Arra a kérdésünkre, hogy Ioan Bene bírósági ügye hogyan befolyásolhatja a további munkálatokat, az építész úgy fogalmazott: „Ebbe nem is merek belegondolni. Egyáltalán örvendetes, hogy az épület még áll és javítgatják”.
Emlékeztetett, a városházának lehetősége lett volna kézbe venni az épület sorsát, de az sem garantálhatta volna a kiváló restaurálást, hiszen látni erre jó és rossz példákat egyaránt, magyarázta.
- Járókelőt sebesített meg a kolozsvári Continental szállóról lehulló vakolatdarab
Társadalom - A New York szálló ismét megnyílik a művészetek és bulik számára
Kultúra - Mégsem lesz vevője a kolozsvári New York szállónak
Társadalom - Jogilag új tulajdonosa van a kolozsvári, volt New York szállónak
Társadalom - Ismét örömtanya lett a régi New York szálló
Kultúra - Ioan Bene üzletember a kolozsvári Continental vásárlója
Társadalom - Útvesztőben a kolozsvári New York szálló
Társadalom - Uioreanu-ügy: körözi a rendőrség Ioan Bene üzletembert
Belföld
- 33737 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33739 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33739 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33741 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33742 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33742 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni