Román és magyar középiskolások osztották meg tudásukat Kolozsvár száz évéről
Közel száz diák vett részt a Sapientián szervezett Kolozsvár100 kultúrtörténeti vetélkedőn, közölték a szervezők. Tizennégy középiskolásokból álló csapat nevezett be a versenyre, hogy egymás előtt megmutassák, mit tudtak meg a város elmúlt száz esztendejének ismert személyiségeiről a közel egyhónapos felkészülés alatt.
A rendezvény ünnepélyes megnyitóján részt vett Emil Boc polgármester is, aki elismerését fejezte ki a szervezőknek egy ilyen típusú, precedens nélküli esemény létrehozásáért. „Bízom benne, hogy ez csak egy kezdet, hogy a verseny minden évben megszervezésre kerül, a város egyik fontos tradíciójává válva” – mondta az elöljáró.Dr. Tonk Márton, a Sapientia EMTE Szenátusának elnöke nyitóbeszédében elmondta, a rendezvénnyel az volt a céljuk, hogy az egyetem az intézmény falain kívül is hatni tudjon a kolozsvári közösségre, társadalomra, ezúttal oly módon, hogy megpróbálja közelebb hozni a kincses város román és magyar középiskolás diákjait. „Apaként magam is azt szoktam mondani fiaimnak, hogy meg lennétek lepődve, mennyi közös van bennetek és román generációtársaitok között: ugyanazt a zenét hallgatjátok, ugyanazokat a filmeket nézitek, ugyanazokat a bloggereket és videósokat követitek.”
Horváth Anna, a Városi Tanács Kulturális Bizottságának elnöke kiemelte, hogy a közös jövőképnek, a kölcsönös tiszteletnek nélkülözhetetlen feltétele egymás megismerése, amelyre az ilyen események vonzó keretet biztosítanak. „Hidakat kell építenünk, és szerencsénkre a fiatal generáció nyitottsága, empátiája sokkal nagyobb, mint a mai felnőtteké. Az ilyen rendezvényeket, amelyek által a kölcsönös megismerés jegyében jól feltett kérdésekre saját maguk kereshetik meg válaszaikat, érdemes Erdély minél több városába tovább vinni.”
A Robert Schumann Egyesület, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara, illetve a Kolozs megyei Tanfelügyelőség azzal a céllal szervezte meg a vetélkedőt, hogy a diákok a kincses város nagyjainak a múltját, valamint egymás kultúráját jobban megismerjék. A versenyre csapatokban készültek a középiskolások, a magyar tannyelvű iskolák egy román nemzetiségű, a román tannyelvűek pedig egy magyar nemzetiségű híres személyt választva, akinek a munkásságát vagy annak egy szeletét mutatták be a nézőknek szabadon választott formában, például színielőadások vagy kóruskoncert formájában.A kétnyelvű vetélkedő előadásainak bírálatát egy öttagú szakmai zsűrire bízták a szervezők: dr. Ionuț Costea egyetemi docens, a Központi Egyetemi Könyvtár aligazgatója, Hegedüs Csilla, a Communitas Alapítvány A romániai magyarok száz éve és a Művelődés szaktestület tagja, dr. Lupescu Radu egyetemi docens, a Sapientia EMTE Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék tanszékvezetője, Sabin Sărmaș városi tanácsos, illetve Varga Ibolya rendezőasszony értékelték a pályamunkákat.
A városi tanács, a kolozsvári polgármesteri hivatal, illetve a Communitas Alapítvány hozzájárulásának köszönhetően a szervezők négy első díjat oszthattak ki, a következő csapatok vehetnek részt nyáron egy ötnapos tanulmányi kiránduláson: Coșbucx100 (George Coșbuc Nemzeti Kollégium), Echipa Avram Iancu (Avram Iancu Elméleti Líceum), Országépítők (Báthory István Elméleti Líceum), Refisek (Kolozsvári Református Kollégium). A Kolozsvár–Gyulafehérvár–Gyula–Budapest útvonalat bejáró utazás során az említett városokban történelmi jelentőségű intézményeket, helyeket látogatnak meg a diákok, a múzeumi belépőket, a szállást, az utazást és az ellátást is biztosítják számukra a szervezők.
- 34943 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34945 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34945 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34946 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34948 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34948 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni