Így hangol Párizs az EURO-2016-ra
Nagyszabású koncerttel avatták fel csütörtökön este a párizsi Mars-mezőn a péntek este kezdődő labdarúgó Európa-bajnokság (EURO-2016) szurkolói zónáját. A Maszol helyszíni tudósítója ott volt, s ha már ott volt, akkor nem csak a zenét hallgatta.
Az irodai órák végeztével a munkából kijövő párizsi fiatalok nem sietnek haza, hanem megisznak még egy pohár bort a Montparnasse sugárút gyepesített részén, vagy játszanak egy-két menet pétanque-t.
Ezt a tipikus francia golyós játékot már a középkorban elkezdték játszani, neve a „mozdulatlan lábak” jelentésű francia pieds tanqués kifejezés szavainak összevonásából származik.
Életemben először láttam ilyent, ezért a Wikipédiából „puskáztam ki” a szabályokat: a játékban először az Öcsit dobja el a kezdő csapat, nem érhet semmihez és senkihez, és úgy kell megállnia, hogy a dobókörből legalább hat, legfeljebb tíz méter távolságra legyen, a pálya szélétől és bármilyen akadálytól pedig legalább egy méterre. A cél a saját golyót minél közelebb juttatni az Öcsihez. Mindig a rosszabb helyzetben lévő csapat (vagy játékos) következik, ha még van hátra golyója. A csapat a kör végén annyi pontot kap, amennyi golyója közelebb állt meg az Öcsihez, mint az ellenfél legközelebbi golyója. A verseny akkor ér véget, ha az egyik csapat eléri a 13 pontot és ezzel győz.
Átellenben az Invalidusok házának aranyozott kupolája csillan meg a lemenő nap fényében. Ebben a történelmi épületben, amely a francia hadsereg múzeumaként szolgál, még most is fenntartanak egy szárnyat, amely az építtető eredeti szándékát látja el: háborús veteránokat és idős katonákat kezelnek.
Az Eiffel-torony csúcsát már látjuk a háztetők fölött, egyelőre nem nagy kunszt. Annál inkább felfigyelünk arra, hogy mennyi rendőr van az utcákon. Ilyen kaliberű és ekkora tömeget megmozgató rendezvénynél ez nem is csoda, nálunkfelé sem lenne ez másképpen. Talán a puskával posztoló rendőrök ütnek el a képtől.
A beléptetésnél kedvesen, de rettenetesen alaposan motozott meg egy éjfekete biztonsági őr. Ezt a munkát nem rendőrök, hanem főleg feketékből verbúválódott biztonságiak végzik. Amúgy itt jegyezném meg, hogy a rendőrök között is nagyon magas volt a feketék és arab származásúak aránya.
A tömeg óriási és minden szempontból vegyes. Fiatalok és idősek, helyiek és vendégek, fociszurkolók és csak a zenéért érkezettek alkotják. A hangosbemondó a francia válogatott csatakiáltásával (Allez les Bleus - Hajrá Kékek) tüzeli a nézőket, akik veszik a lapot és ettől zeng a Mars-mezeje. Egy kisebb csoport elkezdi a Marseillaise-t is, de lokálisan kifullad.
Az EURO-2016 alaphangját megadó esti koncertet a Mars-mezőn (Champ-de-Mars) kialakított, 110 ezer ember befogadására alkalmas Fan Zoneban tartják. A legnagyobb név David Guetta (aki nem egészen két hónap múlva Kolozsváron is fellép az Untold fesztiválon - szerk. megj.), de a francia pop és elektronikus zene krémje is lehetőséget kap.
Ez a szám volt a kedvencem, a véleményszabadságról énekelt Florent Pagny.
- 35816 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35818 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35818 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35820 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35821 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35821 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni