Az oroszok egy vagyont kerestek a 2018-as foci-vb-n
Oroszországnak mintegy 650 milliárd rubel (8,56 milliárd euró) befektetés után 200 milliárd rubel (2,63 milliárd euró) nyereséget hozott az idei labdarúgó-világbajnokság - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök csütörtöki évértékelő televíziós interjújában.
Medvegyev ezt arra a kérdésre válaszolva mondta, hogy nem lett-e volna jobb a vb-vel kapcsolatos kiadásokat szociális szükségletek kielégítésére fordítani. A kormányfő szerint a rendezésből származó nyereség közgazdászok számításai szerint 200 milliárd rubel volt, mintegy 650 milliárd rubel - az orosz nyugdíjrendszer egyhavi kiadásainak megfelelő - ráfordítás után. Úgy vélekedett emellett, hogy a kérdés pusztán számszaki megközelítése nem lenne korrekt. Rámutatott, hogy a világbajnokság előtt több helyszínen nem volt normális szálloda és repülőtér. Mint mondta, a világbajnokság jelentős lendületet adott az infrastruktúra, valamint az egészségügyi és szociális szolgáltatások fejlődésének.
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) 2018. december 5.
A vb szervezőbizottságának október közepén kiadott jelentése szerint a torna 952 milliárd rubelt - akkori árfolyamon mintegy 12,5 milliárd eurót - vonzott az orosz gazdaságba 2013 és 2018 között, ami az éves GDP mintegy 1,1 százalékának felel meg. Az összeg magában foglalta a szurkolók kiadásait, az infrastrukturális beruházásokat, valamint a vb egyéb előkészületeinek költségeit.
A testület számai szerint a vb miatt az elmúlt öt év során befolyt pénzek 459 milliárd rubellel növelték az országban a munkából származó jövedelmeket, a költségvetésnek pedig 164 milliárd rubel többletbevételt jelentettek. A kis- és középvállalkozások bevételei 797 milliárd rubellel nőttek, elsősorban az építőipari és az idegenforgalmi ráfordítások miatt.
A világbajnokság a jelentés értelmében évi 315 ezer új munkahelyet teremtett.
Az októberben közölt dokumentum szerint a vb-vel kapcsolatos befektetések a legtöbb érintett térségben a bruttó regionális termék (GRP) kettő-hat százalékát adták, de Kalinyingrád megyében és Mordvinföldön ez az arány elérte a 20, illetve a 17 százalékot.
A szervezőbizottság a McKinsey tanácsadó céggel közösen áprilisban úgy számolt, hogy a vb 2013 és 2018 között 867 milliárd rubelt hoz az orosz gazdaságnak, az ezt követő fél évtizedben pedig további 150-210 milliárd rubelt. Májusban a Moody's hitelminősítő azt jósolta, hogy a torna kedvezően befolyásolja majd az orosz gazdaságot és üzleti világot, ám hatása rövid és csekély lesz. A Moody's szerint a régiók GRP-je egy-két százalékkal bővülhet.
A világbajnokságot előkészítő szövetségi program keretében Oroszország 679 milliárd rubelt költött, melynek 80 százalékát stadionok és edzőpályák építésére, valamint infrastruktúrára fordították. A régiók által állt költségekkel együtt az RBK című gazdasági napilap kalkulációja szerint a torna megrendezése 884 milliárd rubelbe kerülhetett.
- 34950 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34952 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34952 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34953 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34955 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34955 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni