Bajnokcsapatok klubja: a női ligák győztesei (2. rész)
Összeállításunkat két székelyföldi csapat, a Sepsi-SIC és a Csíkszeredai Sportklub lányai foglalják keretbe. A férfiak seregszemléje után megnéztük, hogy a különböző csapatsportágak női mezőnyében kik voltak a legjobbak a mögöttünk álló 2016/17-es idényben.
Kosárlabda: Sepsi-SIC
A sepsiszentgyörgyi lányok úgy vágtak neki a szezonnak, hogy mindenki őket akarta legyőzni, hiszen a zöld-fehérek egy évvel korábban a nemzeti ligában és a Románia Kupában is végigmentek. A korábbi teljesítményt ugyan nem tudták megismételni Zoran Mikes lányai (idén a CSM Târgoviște nyerte a kupát, a négyes döntőt ráadásul éppen a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban rendezték), de ami fontosabb: a címvédés a bajnokságban már összejött.
Az alap- és középszakaszbeli eredmények alapján nem volt kérdéses, hogy a nagydöntőbe jutott együttesek, vagyis a Sepsi-SIC és a Kolozsvári U közül, melyik is a favorit. A szentgyörgyiek előzőleg több alkalommal is jobbnak bizonyultak az U-nál, a döntőben mégis Dragan Petricsevics csapata került előnybe. A Sepsi-SIC meglepő módon már az első meccsen elveszítette pályaelőnyét, de a folytatásban már több botlást nem engedett meg magának az amerikai légiósokra alapozó székelyföldi bajnokcsapat.
A második kolozsvári mérkőzésen, amelyen aztán el is dőlt a bajnoki cím, Zoran Mikes ravasz cselt vetett be. Az utolsó negyedben a boszniai vezetőedző kezdeményezésére a Sepsi-SIC stábja és cseréi levonultak a pályáról, így tiltakozva a játékvezetői döntések ellen. A játékban levő öt játékos azonban nem mozdult a parkettről, majd Zoran Mikesék is visszatértek. A blöff mindenestre jó volt arra, hogy a tabellán előnyben álló kolozsváriakat kizökkentse a ritmusból, a Sepsi SIC a hajrában fordítani tudott és megnyerte a klub második bajnoki címét.
„Levonulni tudni kell” – a Szent György Napokon rendezett ünnepségen ezt hirdették felsőjükön a bajnokok. A Sepsi-SIC a következő idényben egyedüli romániai csapatként elindul a másodrangú EuroKupában, amelynek csoportjait ki is sorsolták Münchenben.
Kézilabda: CSM București
Amikor tavaly szeptemberben a HC Dunărea Brăila legyőzte hazai pályán a CSM București világválogatottját, rövid ideig azt gondolhattuk, végre izgalmas lesz a női kézilabda Nemzeti Liga. Mint utólag kiderült, a fővárosiakkal csak egyszeri baleset történt a Duna-parti városban. Ahogy az várható volt, a kék-fehérek könnyedén szerezték meg harmadik román bajnoki elsőségüket: a CSM 16 ponttal végzett a második HC Dunărea Brăila előtt, míg a bronzérmes Zilahi HC-t 18 egységgel pipálták le Oana Maneáék.
Az igazi kihívást most is a Bajnokok Ligája jelentette a román női kézilabdázás zászlóshajójának, amely 2016-ban hetesekkel győzött a Győri ETO ellen a budapesti BL-döntőben. A bukaresti klub rajongói idén májusban is jegyet válthattak a Papp László Sportarénába. A négyes döntő ugyanabban a felállásban zajlott, mint egy évvel korábban: a magyar és a román bajnok mellett a Vardar Szkopje és a Buducsnoszt Podgorica szerepelt az elődöntőben. A BL-t végül az ETO nyerte, a Vardra második, a CSM București harmadik, a Buducsnoszt pedig negyedik lett.
Már most megkockáztatjuk, hogy a női kézilabda Nemzeti Liga következő szezonja is a CSM București sikerével fog végződni, a klub ugyanis meghosszabbította több meghatározó idegenlégiós szerződését, és az új szerzemények között találjuk többek között Cristina Neagut, aki szakított a Buducsnoszttal.
Röplabda: CS Volei Alba-Blaj
Ha az idegenlégiósok számát vesszük figyelembe a balázsfalvi röplabdacsapat igencsak hasonlít a hazai női kézilabdázást uraló CSM București-re. A Fehér megyei klub mindössze négy román állampolgárságú játékossal kezdte el az elmúlt szezont, a keretben ugyanennyi szerb lányt találunk, másrészt horvát, brazil, svéd, fehérorosz, illetve német játékos is hozzájárult a bajnokság megnyeréséhez. Nem is beszélve az edzőkről, Darko Zakoc, Sztefan Ljubicics és Bojan Perovics is Szerbiában született.
A multinacionális balázsfalvi alakulat három fordulóval a bajnokság vége előtt, éppen a rivális CSM București otthonában biztosították be az első helyet. A 2011-ben alapított klub sorozatban harmadszor lett Románia bajnoka, így újra elindulhat a CEV Bajnokok Ligájában, ráadásul a CS Volei Alba-Blaj nem kell selejtezőt játsszon, automatikusan a csoportkörben kezd.
Labdarúgás: CFF Olimpia Cluj
A női labdarúgó-bajnokság színvonaláról sokat elárul, hogy az Olimpia + 136-os gólkülönbséggel nyerte meg a szuperligának nevezett pontvadászatot. A kolozsvári csapat más súlycsoportban van, mint az élvonalban szereplő további kilenc együttes. Tizennyolc forduló alatt az Olimpiai egyetlen egyszer sem veszített, 143 gólt szerzett és csak hetet kapott. A bajnokságot a Navobi Iași zárta a második helyen, három ponttal a temesvári CFR 1933 előtt. A marosvásárhelyi ASA 2013 a negyedik, míg a székelyudvarhelyi Vasas Femina hatodik lett.
Az Olimpia is európai kupaszereplésre készül, az UEFA-sorsoláson Wales, Ukrajna és Skócia bajnoka került a kolozsvári csoportba, ami gyakorlatilag egy selejtező lesz. A tíz csoport győztese a legjobb csoportmásodikkal együtt továbbjut a kieséses szakaszba, ahova a legjobb 21 európai klub már kvalifikált. A házigazda Olimpia augusztus 22–28. között a Kolozsvár Arénában fogadja a Hibernian, a WFC-2 Kharkiv és a Swansea City játékosait.
Vízilabda: Steaua
Női csapatok számára a szövetség először 2012-ben szervezett bajnokságot. Az első kiadás során csak három klub, a marosvásárhelyi Torpi MS, a nagyváradi Crișul és a bukaresti Karma csapata mérkőzött meg egymással. Időközben ötre növekedett a csapatok száma, a 2016/17-es évadban már három bukaresti klub versengett a bajnoki címért (Steaua, Dinamo, Rapid).
Akárcsak a férfiaknál, a nőknél is a Steaua vízilabdázói szerezték meg az aranyérmeket, méghozzá hibátlan mutatóval. Második helyen végzett a nagyváradi csapat, harmadik a Dinamo, negyedik a Rapid és ötödik a Marosvásárhelyi Torpi, amely a bajnokság gólkirálynőjét adja: Szeghalmi Krisztina 12 mérkőzés alatt 44 találatig jutott. A legtechnikásabb játékos Bonca Xenia, a legjobb kapus Dvorzhetska Maria, a legjobb edző pedig Georgescu Eugen – mindhárman a Steaua alkalmazásában állnak.
Jégkorong: Csíkszeredai Sportklub
A női jégkorongot szintén amatőr keretek között űzik Romániában. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is a Csíkszeredai Sportklub és a CSS Triumf București csapata indult el a bajnokságban, és megint a csíki lányok hokiztak kimagaslóan jobban. A felek összesen tíz mérkőzést játszottak a szezon során, ebből kilencet a kék-fehérek nyertek, egyet pedig az ellenfél, hosszabbítás után.
A fotókat a klubok és a szövetségek hivatalos oldalairól gyűjtöttek össze.
- Bajnokcsapatok klubja – aranyérmes legények (1. rész)
Sport - Több mint ezren ünnepelték a bajnokként hazatérő Sepsi SIC csapatát
Sport - Kolozsváron lett bajnok a Sepsi-SIC
Sport - Kosárlabda: egy pont döntötte el a sepsiszentgyörgyi kupafinálét
Sport - EuroKupa: lengyel és török ellenfelet kapott a Sepsi-SIC
Sport - Női kézilabda BL: a Győr hosszabbításban megnyerte a döntőt
Sport - Megnyerte kisdöntőjét a CSM București
Sport - Kézilabda: sima bukaresti vereség, szárnyalt a Vardar
Sport - Kézilabda: újabb légiósokkal hosszabbított a bukaresti CSM
Sport
- 34029 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34031 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34031 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34032 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34034 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34034 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni