Döntős ByeAlex és Cezar Ouatu az Eurovíziós Dalfesztiválon


-A A+

Elsőként hangzott el ByeAlex neve csütörtök este Malmőben az Eurovíziós Dalfesztivál második elődöntőjében a továbbjutott tíz nemzet megnevezésekor. Ott lesz a szombat esti döntőben Cezar Ouatu román kontratenor is. 

ByeAlex továbbjutásában vélhetően oroszlánrészt vállaltak az erdélyi magyarok, ugyanis a verseny szabályzata szerint a csütörtöki elődöntőben csak az aznap érdekelt tizenhét országból lehetett szavazni.

Magyarország és Románia mellett a következő nyolc ország képviselői jutottak be a döntőbe a csütörtöki elődöntő után: Azerbajdzsán, Grúzia, Norvégia, Izland, Örményország, Finnország, Málta és Görögország.

ByeAlex tizenkettedikként lépett fel és a tőle megszokottnál mosolygósabban adta elő a Kedvesem című dalát. A miskolci fiú láthatóan izgult, de a Zoohacker keverésében felhangzó dal szépen szólt, a háttérben pedig  angolul olvashatta a svéd közönség a számára egzotikusnak számító magyar nyelvű dal gyönyőrű sorait. Az 58. Eurovíziós Dalfesztivál közönségében is meglepően sokan tapsoltak, és ujjongtak ByeAlex előadása alatt.

https://www.youtube.com/watch?v=XVJddk9YXZo&

A Kedvesem című dal szövege - ahogy azt korábban az MTI-nek ByeAlex elmondta - egy életében megtörtént szituációról szól, abból az időből, amikor elhagyatottan élte mindennapjait. Az elhangzott változat egy remix, amelyet az eredeti sávokra Zoohacker (Palásti Kovács Zoltán) készített.

A tíz döntőbe jutott produkció listája nagyjából megegyezett a fogadóirodák többsége által favorizált tíz országgal, bár ByeAlexet kevesen várták a döntőbe.

A teltházas Malmö Arenában látványos showműsor foglalta keretbe a 17 dalt. A nemzeti zászlókat lobogtató rajongók a sajtóközpontban is remek hangulatot teremtettek. Meghívott vendégként jelen volt a svájci Lys Assia, aki 1956-ban az első Eurovíziós Dalfesztivál nyertese volt Refrain című dalával.

A csütörtöki 17 elődöntősből a tíz továbbjutó úgy alakult ki, hogy egyrészt az érintett országok (valamint a kiemeltként eleve döntősök közül Franciaország, Németország és Spanyolország) részéről pontozott egy ötfős szakmai zsűri (ez még szerdán este megtörtént), másrészt az utolsó dal elhangzása után negyedórán keresztül a tévénézők szavazhattak sms-eket küldve. A kettő kombinációja adta ki a tíz továbbjutót; az egyes országok szavazói nem voksolhatnak saját fellépőjükre.

A korábbi, keddi első elődöntőből Dánia, Oroszország, Ukrajna, Moldova, Litvánia, Hollandia, Fehéroroszország, Írország, Belgium és Észtország jutott a szombati döntőbe, amelynek kiemeltként tagja az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, a házigazda Svédország, Spanyolország és Németország.

Az akusztikus és elektronikus popzenét egyaránt játszó ByeAlex (Márta Alex) azzal vívta ki a jogot az Eurovíziós Dalfesztiválon való részvételre, hogy március elején megnyerte a magyarországi válogatóversenyt, A Dalt Kedvesem című dalával. A 28 éves énekest idén jelölték Fonogram-díjra az év felfedezettje kategóriában.

Világszerte évente 100-120 millióan kísérik figyelemmel az Eurovíziós Dalfesztivált, amely az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) által szervezett verseny. Idén a We Are One (Egyek vagyunk) szlogen jegyében zajló malmői versenyen 39 ország képviselői vesznek részt. A verseny szabályai szerint mindig az előző évi győztes ország a rendező, tavaly Bakuban egy svéd énekesnő, Loreen nyert Euphoria című dalával.

Magyarország a kilencvenes évek első fele óta vesz részt - kisebb-nagyobb megszakításokkal - az Eurovíziós Dalfesztiválon. A legjobb helyezést 1994-ben Bayer Friderika érte el, Kinek mondjam el vétkeimet? című dalával negyedik lett Dublinban. Tavaly a Compact Disco Sound of Our Hearts című dalával a döntő 24. helyén végzett.

Az Eurovíziós Dalfesztivált először 1956-ban rendezték meg, a korábbi győztesek közül sokan világsztárokká váltak, köztük a svéd sikercsapat, az ABBA vagy az egykor svájci színekben induló, kanadai Céline Dion.








EZT OLVASTA MÁR?

X