Mutatjuk az év legszebb természetfotóit
Szergej Gorskov orosz fotós egy fát átölelő szibériai tigrisről az Orosz Távol-Keleten készült felvétele nyerte el idén a londoni Természettudományi Múzeum Az év természetfotósa pályázatának fődíját.
Az Ölelés című képen egy veszélyeztetett szibériai nősténytigris látható, amint átöleli egy hatalmas mandzsúriai jegenyefenyő törzsét, hogy megjelölje azt vizeletével. A rejtett kamerával készült felvétel elkészítésére Gorskovnak több mint 11 hónapot kellett várnia - olvasható a múzeum honlapján közzétett közleményben. Az 56. alkalommal 16 kategóriában meghirdetett idei pályázatra több mint 49 ezer felvételt küldtek be. Katalin Cambridge-i hercegnő hirdette ki a győzteseket.
— Wildlife Photographer of the Year (@NHM_WPY) October 13, 2020
"Ez egy semmihez sem hasonlítható kép, egy páratlan betekintés egy mágikus erdő mélyének intim pillanatába. Az ősi fenyő lombján átszűrődő téli napfény világítja meg az erdő mélyét és a hatalmas tigris bundáját, amint nyilvánvaló extázisban öleli át a törzset és belélegzi a kérgén lévő tigrisillatot, és otthagyja saját jelzését is üzenetként. Ez egy pompás színekben és szerkezetben elmondott történet az amuri tigrisnek, az orosz vadon szimbólumának visszatéréséről a kihalás széléről" - méltatta a felvételt Roz Kidman Cox, a zsűri elnöke.
A szibériai vagy amuri tigris (Panthera tigris altaica) a tigrisek egyik alfaja, amely Oroszország távol-keleti részén, Észak-Kelet Kínában és Észak-Koreában él. Egykoron egész Eurázsiában őshonos volt egészen Törökországig, ma azonban csak Szibériai keleti részén él. Vadon a faj egyedszáma a múlt század közepén 20-30-ra csökkent, az elmúlt évtizedek fajvédelemi programjainak köszönhetően a populáció lassan nőni kezdett, ma már eléri az 550-et.
A egyik ilyen természetvédelmi területen, az orosz Tigrisek Földje Nemzeti Parkban készült a felvétel. Szergej Gorskov egy szibériai faluban született és a vadonban nőtt fel, élete nagy részében egy puska távcsövén keresztül és nem a fényképezőgép lencséjén át nézett a vadállatokra, ám egy afrikai utazásakor egy leopárddal való találkozás megváltoztatta az életét. Azóta dolgozik természetfotósként, az orosz természetfotósok szövetségének alapító tagja.
Az év fiatal természetfotósa egy finn lány, Liina Heikkinen lett a libát elkapó fiatal vörös rókáról készült drámai felvételével, amint az hevesen védve zsákmányát testvéreitől elrejtőzik vele egy hasadékban.
— Wildlife Photographer of the Year (@NHM_WPY) October 13, 2020
Az év természetfotósa díjat hagyományosan egy gálavacsora keretében adják át a múzeumban, a koronavírus-járvány miatt azonban idén a szervezők virtuálisan jelentették be a győzteseket, népszerű kiállításuk azonban október 16-án megnyílik az intézményben.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni