A kis gyufaárusból lett IKEA-alapító nyugdíjba vonult
Bejelentette nyugdíjazását Ingvar Kamprad, az IKEA lakberendezési áruházlánc legendás alapítója, vagyis hivatalosan távozik az igazgatóságból - közölte a cégcsoport egy hete. Utódja legkisebb fia lesz, Mathias Kamprad.
Az IKEA név az alapító monogramjából (I.K.) és Elmtaryd (E), vagyis a farm, ahol született, valamint Agunnaryd (A), vagyis a falu, ahol Ingvar felnőtt, kezdőbetűiből tevődik össze. Az IKEA kezdetben tollat, pénztárcát, képkeretet, asztali futót, órát, ékszert és nylon harisnyát árult alacsony áron.
Kamprad 5 éves korában gyufaárusítással kezdte pályafutását, a gyufán túl aztán elkezdett virágmagokat, üdvözlőkártyákat, karácsonyfadíszeket, később pedig ceruzát és golyóstollat is árulni. 17 évesen alapította saját üzletét az édesanyjától iskolai eredményeiért kapott pénzzel. 1948-ban jelent meg a bútor az IKEA választékában.
A bútort a közeli erdőkben tevékenykedő helyi gyártók készítették. A piac jól reagált rájuk, ezért a választék gyorsan bővült. 1951-ben jelent meg az első IKEA katalógus. Kamprad gyorsan felismerte, hogy egy katalógus segítségével több bútort tud eladni.
1953-ban bútor-bemutatóteret nyitottak, ahol első alkalommal nézhették és érinthették meg az emberek a tárgyakat, mielőtt megrendelték volna. A bemutatótérrel azt bizonyították, hogy az alacsony árú termékek is funkcionálisak, és megfelelő a minőségük. 1958-ban megnyílt az első IKEA áruház Svédországban, 1960-ban pedig megkezdte működését az első áruházi étterem is. 1963-tól indítják el külföldi boltjaikat.
Az '50-es évek közepén kezdődött a lapos csomagolású és összeszerelhető bútorok tervezése. Megszülettek a csoport emblematikus bútorai, mint például a BILLY könyvespolc, a KLIPPAN kanapé, vagy a POÄNG fotel.
Ingvar Kamprad 1976-ban írta meg az Egy bútorkereskedő testamentuma című könyvet. Ebben írja le az IKEA vízióját és üzleti elképzelését, és ezzel erősen befolyásolja a vállalati kultúra fejlődését és vitalitását. 1982-ben jött létre az IKEA Csoport, amelynek tulajdonosa egy alapítvány, a Stichting INGKA Foundation, és székhelye Hollandiában található. Kamprad négy évvel később visszavonult a csoport vezetésétől, azóta a holding tanácsadójaként dolgozott.
A cégalapító közben Svájcba tette át székhelyét, a világ egyik leggazdagabb emberévé vált, ugyanakkor jelenleg nem tudni pontosan mekkora is a vagyona, mivel az elmúlt években jelentős összegeket fordított jótékony célokra. A milliárdosokat számon tartó Forbes magazin szerint a Kamprad-család vagyona 3 milliárd dollárra tehető, a Bloomberg szerint viszont még mindig az IKEA alapító a világ ötödik embere, 52 milliárd dolláros vagyonával.
A legendák szerint Ingvar Kamprad dollármilliárdos vagyona ellenére sem él luxuséletet: garázsában egy 15 éves Volvo áll, ha repül, akkor is turistaosztályon utazik, gyakran jár tömegközlekedéssel (ekkor igénybe veszi a nyugdíjas kedvezményt), és a lapok mindkét oldalát teleírja. Rendszeresen ebédel az IKEA-éttermekben, és bútorait is saját áruházláncában vásárolja.
A 87 éves üzletember visszavonulásával egy korszak is lezárul a globális kiskereskedelemben, a lakberendezési üzletláncok versenyében.
- 35429 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35431 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35432 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35433 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35434 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35434 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni