Bárki részt vehet a bolygókeresztelésben
Hosszú évekig olyan megjegyezhetetlen neveket adtak a felfedezett bolygóknak, mint CFBDSIR2149, HD 189733b, 55 Cancri e és Kepler-69c. A bolygók elnevezéséért felelős szervezet, az International Astronomical Union (IAU) most szakít eddigi gyakorlatával, és nyilvánossá teszi a folyamatot.
Meglepően kevés szabálynak kell megfelelnie a beküldött neveknek, igaz, ezekhez szigorúan ragaszkodnak. A név legfeljebb 16 karakteres lehet és lehetőleg egy szóból álljon. Minél több nyelven legyen könnyen kiejthető és persze egyik nyelven vagy kultúrában se legyen sértő a jelentése.
Az is feltétel, hogy ne hasonlítson egyetlen égitest nevéhez, mint például másik bolygóhoz, törpebolygóhoz, csillaghoz vagy csillagrendszerhez. Kisállatneveket vagy kereskedelmi neveket adni is tilos.
A szervezet a iaupublic@iap.fr emailcímen várja a javaslatokat. A beérkezett emaileket folyamatosan fogja majd elbírálni és kiválasztani a legjobbakat. Az IAU nyilvános szavazásokat is fog szervezni az égitestek neveiről, ahogy azt tette a Pluto holdjairól júliusban.
- 34234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34237 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34237 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34238 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34239 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34240 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni