Kitörölhetővé válhatnak a nem kívánt emlékek


-A A+

A leszokóban lévők drogfüggők és a poszttraumás stressz-szindrómában (PTSD) szenvedők számára a nem kívánt emlékek akár végzetesek is lehetnek. A korábbi metamfetamin-függők közül sokan például arról számoltak be, hogy a cigaretta, a pénz és a szájszárazság ellen alkalmazott rágógumi is olyan emlékeket ébresztett bennük, amik miatt újra elkezdték kívánni a szert, ez pedig nagyon megnehezítette a leszokásukat.

Most azonban, a világon elsőként, a Scripps Kutatóintézet floridai tudósainak sikerült kitörölniük a veszélyes, kábítószerrel kapcsolatos emlékeket a kísérleti egerek és patkányok agyából anélkül, hogy más emlékeket is károsítottak volna.

A meglepő felfedezés - amelyről részletesen a Biological Psychiatry című tudományos szaklap legutóbbi számában számoltak be a tudósok - egyértelműen bizonyítja, hogy létezhet olyan módszer, amivel a problémás és nem kívánt emlékek eltűntethetők a memória többi részének zavartalan működése mellett is.

„Az emlékeink tesznek minket azzá, akik vagyunk, de vannak olyan emlékek, amik igencsak megnehezíthetik az életünket - nyilatkozta Courtney Miller, a kutatás vezetője - Az Egy Makulátlan Elme Örök Ragyogása című filmben látott módszerekhez hasonló eljárásokat keresünk, amikkel képesek lehetnénk kitörölni a droghasználathoz, vagy valamilyen traumás eseményhez kapcsolódó emlékeket. A kísérleteink során egerekkel már sikerült ezt elérnünk anélkül, hogy a többi emlék károsodott volna."

Az emlékképződéshez számtalan dolognak kell végbe mennie, például az idegsejtek szerkezetének is meg kell változnia. Ezek a szerkezeti változások normális esetben az aktin nevű fehérje segítségével valósulnak meg. A mostani kísérletek során a tudósok a miozin II nevű molekuláris motor blokkolásával meggátolták az aktin-polimerizációt az egerek és patkányok agyában a metamfetaminnal kapcsolatos emlékképzés fenntartási fázisában. A viselkedési tesztek szerint az állatok azonnal és végleg elvesztették a metamfetaminnal kapcsolatos emlékeiket, a többi emlékük azonban nem sérült.

Bár a tudósok nem tudják pontosan, hogy a metamfetaminnal kapcsolatos emlékek miért ilyen sérülékenyek, sokak szerint ennek a rendkívüli felfedezésnek köze lehet a dopamin nevű ingerületátvivő-anyaghoz is. „Jelenleg arra összpontosítunk, hogy megértsük, miben különböznek ezek az emlékek a többitől. Reméljük, hogy a módszereink emberek esetében is alkalmazhatóak lehetnek a későbbiekben a leszokás, vagy a PTSD szempontjából káros emlékek törléséhez" - nyilatkozta Miller. 








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X