„Nő-tesztnek” is alávetik a filmeket Svédországban
A szokásos korhatáros besorolás mellett az alapján is osztályozzák a filmeket néhány svéd moziban, hogy milyen szerepet töltenek be azokban a nők.
Az "A" besoroláshoz a filmnek át kell mennie a Bechdel-teszten, vagyis a produkcióban legalább két megnevezett női szereplőnek egymással kell beszélgetnie, méghozzá úgy, hogy nem egy férfi a téma.
A teljes A Gyűrűk Ura-trilógia, az összes Star Wars-film, A közösségi háló, a Ponyvaregény és egy kivételével minden Harry Potter-film is elvérezne ezen a vizsgán – mondta Ellen Tejle, az újfajta osztályozást bevezető stockholmi Bio Rio művészmozi igazgatója.
Svédországban októberben négy moziban indították el a filmek női szempontból történő besorolását. Tejle szerint ez azért fontos, mert a társadalom nőkről kialakított képét befolyásolja, hogy szinte sohasem lát női szuperhőst, professzort vagy olyan szereplőt a filmekben, akinek nő létére izgalmas kalandokon keresztül sikerül felülkerekednie a nehézségeken.
Az igazgató hangsúlyozta: az új besorolásnak semmi köze sincs egy film értékeihez és nem minősíti azt. "Az a cél, hogy minél több női történet és perspektíva jelenjen meg a filmvásznon" – tette hozzá.
A kezdeményezést felkarolta a Svéd Filmintézet és egy skandináv kábelcsatorna is bejelentette, hogy filmismertetőiben használja a besorolást. A csatorna november 17-re "szuper vasárnapot" hirdetett, amikor csupa "A"- besorolású filmet játszik: műsorra tűzik Az éhezők viadalát, A Vasladyt és a Vadállatok című produkciót.
A Bechdel-teszt Alison Bechdel amerikai képregényszerzőről kapta a nevét, aki 1985-ben a Dykes to Watch Out For című sorozatában vetette fel a koncepciót. A feministák és filmkritikusok azóta is vitatkoznak az értelmén, de Tejle szerint a besorolás mindenképpen hasznos, mivel felhívja a nézők figyelmét arra, hogyan ábrázolják a nőket a filmekben.
Svédországban az "A" besorolás csak a legutóbbi lépés a női egyenjogúság irányába tett erőfeszítések sorában. Egy Facebook-oldal, amelynek már több mint 40 ezer követője van, kifejezetten azt szorgalmazza, hogy a médiában minél több női szakkommentátort lássanak a nézők és ez a törekvés már a finn, norvég és olasz facebookosok figyelmét is megragadta.
Amerikai kutatások azt mutatják, hogy a nők alul-reprezentáltak mind a tévében, mind a filmvásznon és ez nem sokat változott az utóbbi hatvan évben. 2011-ben a száz legnézettebb amerikai filmben 33 százalékos volt a női szereplők aránya, a főszerepeknek pedig mindössze a 11 százaléka volt az övék – jelezte a nők televíziós és filmes megjelenésével foglalkozó San Diegó-i központ.
- 35686 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35689 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35689 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35690 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35691 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35692 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni