Feltámasztanák az őstulkot a parlagon hagyott legelők miatt


-A A+

Újra életre akarják kelteni a sok évszázada kihalt őstulkot cseh, holland, német és amerikai kutatók, hogy az óriás patás állat csordái legeljék le a parlagon maradt földeket.

A két méter magas, hosszú lábú, óriási szarvú állat, a barlangfestmények ismert szereplője a 17. század elején tűnt el végleg Európa vadjai közül. Minden ma élő, tejéért és húsáért tenyésztett marhaféle tőle származik. Az őstulkot a hozzá legközelebb álló mai marhafajtákkal való keresztezéssel szeretnék „új életre kelteni”, vagyis visszatenyészteni.

Első cseh csordájuk a közép-csehországi Milovice melletti mezőkön jelenhet meg – adta hírül a Mlada fronta Dnes című cseh napilap. Kihalt állatfajt azonban eddig soha senkinek sem sikerült még feltámasztania. A nemzetközi kutatócsoport azt szeretné, ha nagyjából száz őstulok születne a következő tíz évben, és néhány európai országban szabadon lehetne engedni egy-egy csordát. Csehországban tíz-tizenöt tulok bukkanna fel – írta a napilap.

A szakértők szerint a gének türelmes kombinálásával tíz generáció után születhet olyan marhaféle, amelyet nem lehet megkülönböztetni az őstuloktól. Céljuk, hogy olyan állat térjen vissza, amely nagy távolságokat jár be, lelegeli az Európa-szerte parlagon hagyott mezők és legelők hatalmas területeit. Az őstulokcsordák lennének tehát az elhanyagolt rétek természetes karbantartói.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X