Létezik és komoly betegség a hidegallergia


-A A+

Nincsenek pontos adataink arról, hányan szenvednek a hideg urticaria nevű rendellenességben, azt viszont tudjuk, hogy a ritka rendellenesség csalánkiütést, duzzanatot, súlyos esetben pedig akár anafilaxiás sokkot is okozhat.

A kanadai Ontarióban született, hat éves Jacob Russellnél 2012 márciusában mutatták ki a betegséget. Szülei, Jeremy és Jenny, először azt vették észre, hogy Jake keze és lába már az iskolától hazáig tartó rövid séta alatt is elkékül, bőrén pedig csalánkiütés jelenik meg. „Néhányszor elrohantunk vele a kórházba" - idézi az édesapát a Házipatika, „de mire beértünk, már felmelegedett, és senki sem tudott választ adni a problémánkra."

A betegség súlyos formájában szenvedők a téli hónapokban egyáltalán nem tudnak kimenni a szabadba, nem fürödhetnek hideg vízben, sőt még jeges italokat sem fogyaszthatnak. A betegség kialakulásának oka általában nem ismert pontosan, a szakértők úgy vélik, hogy a hideg következtében a hízósejtek hisztamint szabadítanak fel, ami allergiás reakciót eredményez. A ritka betegségek általában antihisztaminok és adrenalin injekció kombinációjával kezelik, de sok beteg esetében a diagnózist csak hosszú idő múlva sikerül felállítani.

Az édesanya fáradhatatlan internetes kutatása segített hozzá ahhoz, hogy végül eljussanak egy allergológus szakorvoshoz, aki felállította a hivatalos diagnózist. Jake esetében 13 Celsius fok alatti hőmérséklet már kiváltja a reakciót, de az allergiavalamivel magasabb hőmérsékleten is fellángolhat, ha szeles az idő. A Russell család végül Jake betegsége miatt elköltözött a floridai Pensacolába, ahol telente legfeljebb 10 nap esik a hőmérséklet 5 Celsius fok alá.

Az orvostársadalom nem sok információval tudja ellátni őket a betegségről, Russelléknek azonban sikerült találniuk egy közösséget a Hideg Urticaria Alapítványon keresztül, mely nonprofit szervezet a rejtélyes betegségben szenvedő betegeket próbálja segíteni és közösségbe kovácsolni.

 








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X